21.11.2019 18:42

Studenti JAMU situovali Rossiniho operu Zkouška lásky do redakce časopisu

Komickou operu Zkouška lásky o dvou dějstvích a v českém překladu Václava Málka představí Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Dvě premiéry nové operní inscenace režisérky Kateřiny Křivánkové se uskuteční o víkendu – 23. a 24. listopadu – ve školním Divadle na Orlí. Diváky ale nečeká tradiční nastudování díla Gioacchina Rossiniho, který jej premiéroval roku 1812 v milánské La Scale. Režie zasadila děj opery do současnosti, konkrétně do redakce lifestylového magazínu.

Rossiniho Zkouška lásky (v originálním znění La pietra del paragone) je někdy překládaná překládána též jako Prubířský kámen. Je řazena mezi raná a málo uváděná drama giocoso čili hudební veselohru. „Naše inscenace se odehrává v redakci časopisu Štronzo!. Vypráví příběh šéfa, který je zamilovaný do své kolegyně Kláry. Aby si však byl jistý, že ona jej také miluje, vymyslí na ni lest. Netuší však, že se tak nakonec on sám stane tím, kdo podstupuje Klářinu zkoušku lásky," popsala Křivánková. Dodává, že prostředí novinářské redakce si vybrala jako nejlepší pracovní místo, v němž se mohou setkat a komunikovat tak odlišné postavy, které v opeře vystupují. Absolventský výkon režisérky doplní absolventské výkony zpěvaček Kristíny Kubové, Denisy Birošové a Ilony Laubové.

Titul studentské inscenace Zkouška lásky vychází z německého překladu italského originálu. Režijní koncept zasazující inscenaci do dnešní doby však není jedinou inovací. Téma přišlo tvůrcům natolik současné, že je přimělo aktualizovat dokonce i text libreta. Překlad do českého jazyka je dílem pedagoga operní režie Václava Málka a je tedy podle něj de facto překladem překladu. „Naše Zkouška lásky je tzv. komorní operou, je to zkrácená a upravená verze původního klasického díla,“ dodává Málek. Příběh však prý zůstal stejný jen v komorní verzi. „Původní velkou partituru jsem zkrátil, děj proškrtal a tak například vypadla jedna postava. Taková úprava je potom určená i pro menší divadla a scény,“ dodal Málek.

Jistou novinkou po delším čase nyní je také umístění hudebníků, kteří budou hrát na scéně. „Vždy po jednom člověku se bude na pódiu střídat sedm hráčů z komorního orchestru. Pokud nebudou proti, můžou se také zapojit nejen do hraní hudby, ale i do hraní divadla," komentoval dirigent Patrik Červák (student 3. ročníku Dirigování orchestru na Hudební fakultě JAMU). Výprava Terezy Jančové (studentka 3. ročníku Scénografie na Divadelní fakultě JAMU) tak umožňuje orchestru stát se součástí hereckých akcí na jevišti. Režisérka ještě dodává, že časopis Štronzo! pro příležitost opery opravdu vzniká a diváci jej obdrží na představeních. „ Postavy z redakce za sebe psaly texty i doopravdy a diváci si je budou moci v této speciální tiskovině přečíst," uzavřela Křivánková.

I. PREMIÉRA 23. 11. 2019, II. PREMIÉRA 24. 11. 2019, REPRÍZY: 25., 26. a 28. 11., DERNIÉRA: 29. 11. – začátky vždy v 19 hodin.

http://divadlonaorli.jamu.cz/

Autor článku: Luboš Mareček