26.03.2012 15:58

Studentský Divadelní soubor Tajfun slaví v Ostravě 20 let

Převážně autorské inscenace hraje už 20 let nejen pro své spolužáky studentský Divadelní soubor Tajfun, který působí při Matičním gymnáziu v Ostravě. Souborem za tu dobu prošlo přes 150 studentů. Během oslav uvedou studenti od 30. března do 13. dubna v Ostravě celkem šest představení. ČTK to řekl zakladatel souboru Jiří Popiolek.    

Během 20 let soubor nastudoval 12 autorských her a odehrál přes 200 představení. Vystřídalo se v něm několik generací studentů, kteří na divadelních prknech předvedli i světoznámá díla: muzikály Jesus Christ Superstar a Pomáda. "Po celou dobu šlo vždy o dobrovolnou aktivitu, které se studenti věnovali ve svém volném čase a zdarma," řekl Popiolek. Studenti nejen secvičují a pak prezentují hry, ale dostávají také teoretickou hereckou průpravu.    
Když Popiolek Tajfun se svým spolužákem Davidem Štěpánem zakládal, tak dlouhé trvání souboru rozhodně nepředpovídal. Oba zakladatelé byli absolventy Matičního gymnázia a v té době studovali na vysoké škole. "Očekávali jsme, že se u toho pobavíme, ale určitě jsme nečekali, že by divadlo mohlo fungovat 20 let," řekl Popiolek.    

Simona Lojková v Tajfunu osm let hrála během studia na gymnáziu a u souboru působí dosud, nyní jako koordinátorka projektů v Občanském sdružení Tajfun. "Přihlásila jsem se do souboru, protože mi to připadalo jako smysluplné trávení času s přáteli. Účinkování v Tajfunu mi určitě zvedlo sebevědomí při vystupování na veřejnosti a zlepšila jsem si mluvený projev," řekla Lojková.    


Divadelní soubor Tajfun: Pomáda

Oslavy 20. výročí zahájí v pátek 30. března v 19:00 v Divadle loutek premiéra hry Penzion Majáček. O den později tam diváci v 15:00 uvidí Případ Héfaistos, ve kterém bude účinkovat "stará garda" Tajfunu včetně zakladatelů, a v 19:00 hru Homunkulus. V neděli 1. dubna Tajfun v 15:00 v klubu Atlantik předvede workshopová představení Soud a Alláhova pomsta, od 19:00 budou v klubu Hudební bazar naživo znít písničky z her souboru. Oslavy ukončí v pátek 13. dubna v Divadle loutek muzikál Jesus Christ Superstar.

Autor článku: ČTK: Vlastimil Vyplel, pba

Studentský Divadelní soubor Tajfun slaví v Ostravě 20 let