05.05.2022 12:29

Studentský festival Zlomvaz má letos podtitul Wellness

Festival Zlomvaz, na kterém představují svou tvorbu studenti divadelních škol, nese letos podtitul Wellness. Studenti na něm chtějí reflektovat otázku duševního zdraví, zabývat se tématy, jako je syndrom vyhoření, sebepéče a fyzické i duševní zdraví. Festival se bude konat od 8. do 11. června na DAMU a představí tvorbu českých, slovenských a polských divadelních škol, uvedla v tiskové zprávě Alexandra Niedomanská.

Festival každoročně pořádají studenti druhého ročníku bakalářského studia Katedry produkce DAMU. „Sebepéče a sebeláska pro mě znamenají snahu vnímat samu sebe a nejít na pokraj svých sil. Ocenila bych, kdyby se o problémech jako vyhoření více otevřeně mluvilo. Například ze strany pedagogů DAMU by měl probíhat silnější apel na studenty, aby na sebe v těchto situacích dávali větší pozor," uvedla absolventka DAMU a ambasadorka festivalu Zlomvaz, herečka Denisa Barešová.

Festival zahájí 8. června uvedení inscenace Lidé bez vlastností, kterou na motivy románu Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse připravili studenti JAMU. Během úvodního dne vystoupí také studenti DAMU s představením Červ v srdci člověka, které se zabývá tématem smrti a sebevraždy v uměleckém ženském světě. Na příběhu Virginie Woolfové, Sylvie Plathové a Sarah Kaneové hledají jeho autorky vlastní postoj k duši a smrti. Program festivalu doplní různé dílny, které se vztahují k jeho letošnímu tématu, a koncerty.

Kromě dvou zmíněných škol na festivalu vystoupí studenti Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, Akademie umění v Banské Bystrici a Akademie divadelního umění Stanislawa Wyspiańského v Krakově. Z hudebního programu festival představí interprety jako Tygroo, Kvietah, 9kg přibrala nebo Monika Načeva.

https://zlomvaz.cz/2022/

Autor článku: ČTK: hrm, snm

Studentský festival Zlomvaz má letos podtitul Wellness

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.