23.05.2016 10:11

Studio Hrdinů chystá poslední premiéru sezony

Poslední premiérou sezony v pražském Studiu Hrdinů bude variace na román Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock. Autorské svérázné uchopení románu v dramatizaci a režii Miloše Horanského bude mít premiéru ve středu 25. května v suterénu Veletržního paláce.

"Spolu s Horanským tvoří inscenační tým jména už tradičně spojovaná s touto scénou, jako jsou Michal Pěchouček, Gabriela Míčová či Ivan Acher, ale i tváře nové. Zejména herec Vojtěch Dyk v titulní roli a kostýmní výtvarnice Tereza Hrzánová," uvedla mluvčí scény Magda Zelenková.

Podle uměleckého šéfa Studia Hrdinů a dramaturga inscenace Jana Horáka je Horanský především básníkem. "Jeho autorská variace na Fuksova Mundstocka je proto poezií, která v inscenaci vládne nejen jazyku, ale svébytně se přenáší i do scénografie Michala Pěchoučka. Zároveň je to ten pravý autor, který dokáže rehabilitovat tragédii jako žánr," uvedl. 
Horanský se s Ladislavem Fuksem osobně znal. Svou inscenaci charakterizuje jako "hru o hovorech i zápasech s Bohem a s láskou. Též o 'tréninku', jak vést dialog se smrtí a měnit svou identitu".
Jeho Theo Mundstock v podání Vojtěcha Dyka nebude zlomený člověk, ale vřelý, pevný a citlivý - všechno ovšem lomeno dobou holocaustu. Gabriela Míčová a Dana Poláková ztvární hned několik postav. Mezi role Gabriely Míčové patří třeba provokativní a moudrá Theova láska Žesli reinkarnovaná jako krutý drezér. Dana Poláková se představí například jako rodina Sternových, ale i jako laskavý rabín.

Studio Hrdinů tentokrát nabízí omezený počet vstupenek k volnému prodeji i na premiéru představení. Je to první krok k premiérovému předplatnému, které připravuje na sezonu 2016/2017. "Zahájíme ji 16. září premiérou hry Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, která bude divadelním debutem oceňovaného českého spisovatele Davida Zábranského. Hra byla napsána na naši objednávku," uvedl Horák.

Hudbu k inscenaci Pan Theodor Mundstock složil Ivan Acher, pohybovou spolupráci měla na starosti Halka Třešňáková.

https://www.studiohrdinu.cz/ 


Autor článku: ČTK: bor, jw

Studio Hrdinů chystá poslední premiéru sezony