15.02.2017 10:24

Studio Hrdinů chystá premiéru hry Dílo od Elfriedy Jelinekové

Pražské Studio Hrdinů ve spolupráci se spolkem Mezery připravuje hru rakouské dramatičky a nositelky Nobelovy ceny za literaturu Elfriedy Jelinekové Dílo. Režisérem bude Miroslav Bambušek, který tu dříve nastudoval inscenaci Pustina. Premiéra se uskuteční 19. února, sdělila dnes ČTK mluvčí této scény Madla Zelenková.

Jelineková se ve hře zaobírá velikášstvím člověka pokoušejícím se pokořit přírodu, podrobit si ji prostřednictvím techniky a učinit z ní součást turistického průmyslu. Příběh je zasazen do alpského městečka Kaprun, kde v listopadu 2000 přišlo při požáru podzemní lanové dráhy o život 155 lidí. Téma autorka rozpracovala už ve své starší hře V Alpách. V téže lokalitě leží jedna z největších akumulačních vodních elektráren na světě, s jejíž stavbou se začalo v roce 1938; dokončena byla v roce 1955.

Historie budování elektrárny je pro Jelinekovou historií rakouského nenávistného postoje k cizincům se všemi historickými konsekvencemi, od nacistických obětí po zahraniční dělníky, kteří zahynuli kvůli nelidským podmínkám na stavbě. Podle Jelinekové si stavba oficiálně vyžádala 160 obětí. Jde ale o poválečné údaje, kdy tu pracovali i bývalí nacisté, kteří by jinde nenašli zaměstnání. Celkový počet obětí tak může být vyšší. "Kaprun za sebou táhne dlouhý krysí ocas národního mýtu, který je doslova postaven na kostrách a vyčerpání mrtvých, kteří byli obětováni přírodě, mnozí zemřeli třeba v lavinách. Zemřeli přímo či nepřímo kvůli přírodě, zatímco později lyžaři v lanovce kvůli technice v přírodě," uvedla.

Její text Bambušek v Česku inscenuje poprvé, avšak témata, kterými se v něm zaobírá, sám zkoumá ve svých autorských projektech. "Dílo je hra, která v první řadě reflektuje celou škálu vztahů k zemi, proto jsem si ji vybral," řekl.

Nejbližší reprízy hry Dílo budou 20. února a 19. března. V překladu Jitky Jílkové se v ní představí Magdalena Sidonová, Milan Stehlík, Dora Bouzková, Tereza Hofová, Jakub Gottwald, Robert Mikluš, Jan Horváth a Tomáš Vtípil.

www.studiohrdinu.cz

Autor článku: ČTK: bor, jw