27.08.2007 00:00

Supraphon vydá komplet Skupových dialogů Spejbla a Hurvínka

Praha 27. srpna (ČTK) - Klasické dialogy Spejbla a Hurvínka, jak je zejména před druhou světovou válkou namluvil jejich duchovní otec Josef Skupa (1892-1957), vydá koncem srpna na pěti CD vydavatelství Supraphon. "Obsahuje všechny dostupné zvukové nahrávky Skupových scének a výstupů pořízených i firmami His Master’s Voice a Ultraphon, dále pak záznamy z archivu Českého rozhlasu a z pozůstalosti tvůrce," řekl ČTK mluvčí Supraphonu Vladan Drvota.

Disky doplňuje výpravný booklet, mapující Skupovo dílo. První nahrávka vznikla koncem 20. let a poslední v polovině 50. let minulého století. "Komplet je určen nejen znalcům, nadšencům, sběratelům, fandům, ale i nováčkům mezi obdivovateli díla tohoto loutkáře," uvedl Drvota.

Loutka Spejbla vznikla v roce 1920, Hurvínek je o šest let mladší. Skupa přiřkl Spejblovi roli nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého prostořekého syna. Plynule přecházel z basu otcova do fistulky synka a dialogy postavil na principu zaskočeného učitele, maskujícího svou nedotknutelnost rodičovskou autoritou, a důsledně zvídavého žáka. Loutkové postavičky záhy získaly obrovskou popularitu a rozhovory obou hrdinů měly úspěch i na gramofonových deskách.

Skupa stvořil komickou dvojici, neomezenou lokálně ani časově, vybavenou latentní schopností vývoje - od nezávazného dadaismu po filosofující klaunství. Dvojici, jež díky své naprosté unikátnosti dosáhla posléze světové proslulosti a dokonce přežila i svého druhého interpreta, jímž byl Miloš Kirschner. Skupa dokázal také získat dospělého diváka pro spontánní návštěvu loutkového divadla.

Skupa přitom dokázal své umění postavit do služeb boje proti Rakousko-Uhersku i proti fašismu a nacismu - ne náhodou skončily v roce 1943 loutky v trezoru gestapa. Jako první proslavil Josef Skupa české loutkářství ve světě a měl značný podíl na tom, že Čechy začaly být nazývány loutkářskou velmocí.

Koncem roku to bude už 77 let od chvíle, co se Divadlo Spejbla a Hurvínka stalo první loutkovou profesionální scénou u nás. Před 62 lety se tato scéna přestěhovala z Plzně do Prahy. Nejprve na Vinohrady a nyní působí už 12 let v Dejvicích.

Muselo to být na podzim roku 1920 v Loutkovém divadle Feriálních osad Řemeslnické besedy v Plzni, kde se Spejbl objevil vůbec poprvé. Byl tam jako cvičenec na hrazdě v přídavku dětského přestavení partnerem oblíbeného Kašpárka. Když Skupa v roce 1930 zakládal Plzeňské loutkové divadlo, nemohl tušit, že se jeho protagonisté "dožijí" důchodového věku.

Interpretaci Spejbla a Hurvínka převzal ve druhé polovině 50. let Skupův nástupce Miloš Kirschner. Jejich třetí "táta" Martin Klásek je členem souboru od svých šestnácti let. Hurvínka si poprvé zahrál v roce 1974.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK