13.06.2002 00:00

Sympozium k výročí 30 let Muzea loutkářských kultur v Chrudimi

Cílem sympozia je nejen prezentace Muzea loutkářských kultur, této ve Střední Evropě výjimečné instituce, ale i rozprava o možnosti moderní interpretační a hlavně aktivní prezentace sbírek v XXI. století.
Muzeum loutkářských kultur vzniklo částečně ze soukromé sbírky dr. Jana Malíka, a především pak z darů nejrůznějších národních středisek UNIMA (mezinárodní nevládní organizace), jako výraz spolupráce a souvislosti jednotlivých kultur v tomto divadelním odvětví.
Na sympoziu přednesou své referáty Lars Rebehn, vedoucí sbírkového fondu muzea v Drážďanech, Marianne Vibaek Pasqualino, ředitelka loutkářského muzea v Palermu, Hana Ribi z Cürychu, Vladimír Predmerský a Ivica Ozábalová z Bratislavy, zástupci slovenského muzea loutek a hraček v Modrém Kameni a samozřejmě i čeští odborníci Alena Exnarová, ředitelka chrudimského loutkářského muzea, Jaroslav Blecha z Moravského zemského muzea v Brně, doc. Alice Dubská z Prahy a další. Sympozium doplní představení „Nejmenší cirkus na světě“ v podání Tradičního bábkového divadla Antona Anderleho z Bánské Bystrice a „Muž, který rozdává rány holí“ v interpretaci pražské Umělecké scény říše loutek.
Sympozium, které těsně předchází 51. Loutkářské Chrudimi, pořádá Muzeum loutkářských kultur, České centrum UNIMA, Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář a Sdružení profesionálních loutkářů ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a pod záštitou hejtmana Pardubického kraje.

Autor článku: Loutkář