08.03.2022 14:10

Taneční a divadelní Bazaar Festival nese téma Migrace: vzdorování hrozbám

Po dvou letech ovlivněných covidem-19 se taneční a divadelní Bazaar Festival vrací ke svému původnímu jarnímu termínu. Osmý ročník festivalu, kde se setkávají inovativní tvůrci ze střední a východní Evropy společně s publikem, se uskuteční ve dnech 24.–27. března na různých místech Prahy. Program je zveřejněn, předprodej vstupenek spuštěn! Pojďte se na to podívat!

S přicházejícím jarem se probouzí příroda a probouzí se také Bazaar Festival ve svém tradičním březnovém termínu. A nese téma “MIGRACE: vzdorování hrozbám”. Navazuje tak výrazně na téma předchozího ročníku (Jsme krajina), se kterým ho spojuje zájem o ekologii či stav naší planety, ale také reaguje na aktuální dění v Evropě.

“Všechno v přírodě je v pohybu. A nyní také v Evropě. My jako lidské bytosti cíleně vytváříme sítě, prostřednictvím kterých přesouváme produkty přírody z jednoho místa Země na druhé. Náš program poukazuje na to, že tyto pohyby a aktuální situace stojí za zmapování a vyprávění. Každý příběh je unikátní. Zveme diváky, aby s námi vytvořili další příběh, který si možná jednou někdo bude vyprávět. Věříme, že se po dvou letech vracíme s Bazaarem tam, kde jsme v březnu 2019 nedobrovolně nabrali trochu jiný směr a nemohli se s diváky setkávat tolik, kolik bychom si přáli,” říká umělecký ředitel festivalu, Ewan McLaren.

A na co se mohou návštěvníci v rámci letošního ročníku těšit?

Festival zahájí 24. března v PONCI rumunský tvůrce Sergiu Matis se svým performativním snem Extinction Room (Hopeless.), ve kterém příběhy, hudba a tanec vedou diváka do zvukové krajiny vyhynulých druhů ptáků. Nechte se okouzlit jednotlivými fragmenty, tóny a pohyby. Druhým tahounem festivalu je slovinská performerka, básnířka, spisovatelka, a velmi zdatná vypravěčka, Neja Tomšič. Její The Opium Clippers je čajovou seancí a plavbou, skrze kterou se linou přes oceány velké příběhy 18. a 19. století.

Chybět nebude ani srdce festivalu, kterým je již od jeho počátku Sobotní Bazaar. Diváci mají příležitost zhlédnout (a následně i diskutovat) ukázky právě vznikajících děl tanečních i divadelních umělců a umělkyň působících ve střední Evropě. Jedná se o přímý a aktuální dialog s právě vznikajícím uměním, které se ještě s divákem v mnoha případech nesetkalo.

Po roce se do PONCE vrátí také maďarská tanečnice a choreografka Zsuzsa Rózsavölgyi s pohybovým experimentem nazvaným Old Pond, prostřednictvím kterého zkoumá spolubytí v kolonii a změny, které ovlivňují nás i naše prostředí neustálým pohybem a změnami.

Tečku za festivalem udělá ras Spielraum & Collective Waves, s jejich work-in-progress Under The Surface. Aktuální a palčivé téma povrchových uhelných dolů a jejich dopadu na naše životní prostředí. Díky rozmanitosti tanečního kolektivu přichází tvůrci s rozmanitým pohledem na problematiku, která svírá svou společnost ve všech koutech světa.

Kompletní program festivalu a vstupenky: www.bazaarfestival.cz

Autor článku: Míša Sikorová, foto z inscenace Extinction Room

Taneční a divadelní Bazaar Festival nese téma Migrace: vzdorování hrozbám

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.