25.04.2023 20:01

Těšínské divadlo připravuje na květen tři premiéry

Těšínské divadlo v Českém Těšíně na Karvinsku v květnu uvede tři premiéry. Novinku do programu zařadí každá ze tří scén. Polský soubor představí Příběhy obyčejného šílenství, dětská scéna Bajka novou pohádku Nebeská tkadlenka a český soubor Tolstého román Anna Karenina v současné dramatizaci. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Iva Lupková.

„Poláci jsou znalci českého filmu. Proto na Polské scéně uvedeme hru Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství (Opowieści o zwyczajnym szaleństwie). Premiéra se uskuteční 6. května," uvedla mluvčí.

Původně hru uvádělo Dejvické divadlo. Po jejím divadelním úspěchu s Ivanem Trojanem v hlavní roli v roce 2001 ji Zelenka v roce 2005 také zfilmoval, čímž se dostala do ještě širšího povědomí. Často se hraje i v divadlech v zahraničí. Režie hořké komedie o tom, co je ještě normální a co už šílené, se ujala Katarzyna Deszczová.

Dětská scéna Bajka si v letošním roce připomíná 75 let od svého vzniku. V pátek 19. května malým divákům představí v polštině pohádkový příběh Nebeská tkadlenka (Tkaczkachmur) v režii Dory Bouzkové. „Příběh nemocné sestry a oddaného bratra napsala Katarzyna Jackowska-Enemuová, která po premiéře přidá ještě svůj koncert," řekla Lupková. Dodala, že premiéry českém jazyce se inscenace dočká v listopadu.

„O tragickém příběhu Anny Kareniny z románu Lva Nikolajeviče Tolstého jistě každý slyšel. Naše dramaturgie pro její květnové uvedení zvolila dramatizaci současného německého dramatika a režiséra Armina Petrase. Česká scéna ji v režii Michala Spišáka uvede 27. května," uvedla mluvčí.

Těšínské divadlo v Českém Těšíně vzniklo v roce 1945. První českou scénu o šest let později doplnila polská. Loutková scéna Bajka je součástí divadla od roku 2008. Momentálně je TD jediným profesionálním českým divadlem, jehož součástí jsou tři umělecké soubory hrající ve dvou různých jazycích. To souvisí se silnou polskou menšinou na Těšínsku. Divadlem prošla řada hereckých osobností jako Květa Fialová, Bořivoj Navrátil či Josef Somr. Letos divadlo získalo Moravskoslezskou uměleckou cenu Jantar za dramatizaci románu Šikmý kostel Karin Lednické.

https://www.tdivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj