20.02.2023 16:30

Těšínské divadlo získalo 111,5 milionu Kč na rozsáhlou rekonstrukci budovy

Těšínské divadlo získalo 111,5 milionu korun na rozsáhlou rekonstrukci své budovy v Českém Těšíně. Hotova by měla být na podzim roku 2025. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Iva Lupková. Peníze divadlo zřizované Moravskoslezským krajem získalo v rámci Národního plánu obnovy.

Rekonstrukcí se divadlo změní na Těšínské divadelní a kulturní centrum. „Přinést ho má rekonstrukce hlavního vstupu, foyer, galerie, zázemí, sálu a jeviště a také prostor nad městskou knihovnou včetně střechy a hvězdárny," uvedla mluvčí.

Podle ředitele divadla Petra Kracika se instituce úpravami zcela promění. „Nové prostory další návštěvníky do divadla přilákají nejen novou estetikou prostředí nebo prostorami pro neformální trávení volného času, ale také širokou nabídkou kulturních, kreativních a vzdělávacích programů," řekl.

Doplnil, že se vzájemně budou prolínat činnosti divadla, knihovny, hvězdárny a výstavního prostoru, které zde sídlí pod jednou střechou, ale i vzdělávání v kreativních profesích. „Umožní to inovace se zaměřením na dramatické umění, ale také praktické řemeslo. Právě řemesla spojená s divadelním provozem jsou často opomíjenou součástí kulturního a kreativního sektoru, na trhu práce je čím dál těžší pracovníky na tyto pozice získat, a zároveň jsou klíčovou podmínkou úspěchu divadla," uvedl Kracik.

Budoucí kulturní centrum bude otevřeného školám i veřejnosti, které díky blízkosti hranic a dlouholeté dvojjazyčnosti instituce počítá i s mezinárodním přesahem. „Atraktivní prostředí a nabídka vzdělávacích aktivit, kterou ostatně Těšínské divadlo v obou jazycích úspěšně rozvíjí už dnes, má také za cíl přivést sem více mladých," řekla Lupková.

Těšínské divadlo v Českém Těšíně vzniklo v roce 1945. První českou scénu o šest let později doplnila polská. Loutková scéna Bajka je součástí divadla od roku 2008. Momentálně je TD jediným profesionálním českým divadlem, jehož součástí jsou tři umělecké soubory hrající ve dvou různých jazycích. To souvisí se silnou polskou menšinou na Těšínsku. Divadlem prošla řada hereckých osobností jako Květa Fialová, Bořivoj Navrátil či Josef Somr.

O budově Těšínského divadla

Autor článku: ČTK: dvc, kš