07.11.2019 11:26

Třicet let od revoluce v Šaldově divadle připomene výstava Sametová pevnost

V sobotu 2. listopadu byla ve foyer historické budovy Divadla F. X. Šaldy zahájena výstava Sametová pevnost. Mapuje revoluční události v divadle, které se jako první mimopražská scéna připojilo ke stávce studentů.

Nejen fotografie, ale i popis událostí a řada autentických dokumentů a dopisů je k vidění na deseti panelech umístěných ve foyer Šaldova divadla. Liberecká činohra se k prohlášení pražských herců připojila 18. listopadu 1989 a byla tak prvním mimopražským divadlem, které se ke stávce přidalo. A šlo o stávku okupační, protože členové souborů a zaměstnanci divadlo obsadili přes odpor komunistů a otevřeli je diskusím, které od té doby probíhaly prakticky více než tři týdny. „Proto název Sametová pevnost…“

Výstava vznikla za podpory herce Ladislava Duška, který byl jednou z tváří sametové revoluce v Liberci. Divadelní stávku tehdy organizoval a během přelomových dní spolu s kolegy i hosty diskutoval s občany. O své vzpomínky a archivní materiály se v rámci výstavy podělil s návštěvníky. Ti si budou moci zásadní události české novodobé historie připomenout v prostorách Šaldova divadla až do konce roku 2019.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Jakub Kabeš