09.03.2023 11:27

Ukrajinská primabalerína Anastasia Matvienko vystoupí se souborem Baletu Národního divadla Brno

Ukrajinská primabalerína Anastasia Matvienko vystoupí v sobotu 11. března se souborem Baletu Národního divadla Brno. V prostorách Janáčkova divadla se představí jako Odilie / Odetta v Labutím jezeře.

Anastasia Matvienko se poprvé českým divákům představila jako Aurora ve Spící krasavici v říjnu minulého roku. Její hostování se setkalo s velice příznivým ohlasem jak ze strany publika, tak i členů souboru NdB. Umělecký šéf souboru Mário Radačovský byl proto více než poctěn zprávou, že světová baletní hvězda přijala jeho pozvání a opět vystoupí v Brně.

Náš baletní soubor NdB bude mít příležitost přivítat na jevišti Janáčkova divadla velkou primabalerínu a bývalou první sólistku Mariinského divadla Anastasii Matvienko. Tentokrát v baletu Labutí jezero. Dne 11. března to pro nás bude opět svátek, mít spolu s námi světovou hvězdu je něco nepopsatelného, a to i v kontextu dění v její rodné zemi. Již nyní mohu potvrdit, že se domácí publikum může těšit na další vystoupení této krásné dámy s naším souborem v příští sezóně,“ dodává Mário Radačovský.

Tanečním partnerem Anastasie Matvienko bude první sólista baletu NdB Robert Hyland.

Anastasia Matviienko je původem z Ukrajiny, kde absolvovala Kyjevské státní choreografické učiliště a následně se stala sólistkou baletu Ukrajinské národní opery. Vrchol její kariéry je ale spojen s „Mekkou baletu“ – s ruským Petrohradem. Dva roky působila jako primabalerína baletu Michajlovského divadla a od roku 2009 byla první sólistkou Mariinského divadla. Během svého působení vystoupila několikrát v Londýně, USA, Itálii, Amsterdamu, Číně nebo Japonsku. V letech 2018–2020 byla baletní producentkou Baletní akademie ruského baletu A. J. Vaganovové. Je autorkou a spoluzakladatelkou platformy „Ballet Stage“, která sjednocuje ukrajinské baletní umělce, kteří byli zasaženi válečným konfliktem a skrze globální síť kontaktů napříč divadly, školami a umělci jim zajišťuje podporu.V současné době působí ve Slovinsku.

www.ndb.cz

Autor článku: Michaela Paučo

Ukrajinská primabalerína Anastasia Matvienko vystoupí se souborem Baletu Národního divadla Brno

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům