11.11.2022 09:29

Ukrajinský konzul v Miláně žádá La Scalu, aby nezahajovala sezonu ruskou operou

Ukrajinský konzul v italském Miláně požádal vedení tamního operního domu La Scala, aby nezačínalo příští měsíc novou sezónu operou Boris Godunov ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského. Konzul žádost zdůvodnil tím, že by se tak jeden z nejslavnějších operních domů světa měl vyhnout možné ruské propagandě. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Ukrajinský konzul v Miláně Andrij Kartyš zaslal žádost vedení opery, milánskému starostovi i šéfovi lombardské regionální vlády. Poděkoval jim za podporu, kterou má Ukrajina od Itálie od začátku ruské invaze z letošního února. Zároveň ale požádal, aby La Scala přehodnotila program své letošní sezony a aby ji nezačínala 7. prosince ruskou operou. Podle konzula je ukrajinská komunita v Itálii velmi zklamaná a organizuje i petici s žádostí o nahrazení ruských představení.

Začátek nové sezony v La Scale patří k vrcholům italského hudebního kalendáře a letos ji má uvést ruská opera Boris Godunov, v hlavních rolích vystoupí ruští pěvci Ildar Abrazakov a Anna Denisovová.

"Nezapojím se ani do honu na čarodějnice, ani do bojkotu ruských děl," řekl umělecký ředitel divadla Dominique Meyer v červnu, kdy úvodní operu sezóny oznamoval. "Neschovávám se, když čtu (ruského spisovatele Alexandra Sergejeviče) Puškina," dodal. Opera Boris Godunov, jejíž libreto napsal skladatel na motivy stejnojmenné Puškinovy tragédie, byla podle Meyera vybrána k nastudování už před několika lety.

Teatro alla Scalla

Autor článku: ČTK: nob, lep; Foto: Wikipedia Commons

Ukrajinský konzul v Miláně žádá La Scalu, aby nezahajovala sezonu ruskou operou

Zahraniční divadlo

05.12.2022

Slavná kniha, oscarový film a hvězdně obsazená opera. Hodiny ze scény Metropolitní opery míří do kin

Na začátku byl oceňovaný román Michaela Cunnighama, který se inspiroval knihou Paní Dallowayová od Virginie Woolfové. Další život mu vdechl Oscary oceněný film s Meryl Streep, Julienne Moore a Nicole Kidman, nyní se Hodiny, příběh tří žen žijících v rozdílných epochách, stal předlohou pro operu.

29.11.2022

TROJBOJ 2022: Inscenované čítanie finálových textov súťaže DRÁMA 2021 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku

14. 12. 2022 | 17:00 | Eliadova knihovna, Divadlo Na zábradlí, Anenské náměstí 209/5, Praha. TROJBOJ vznikol pred dvadsiatimi dvoma rokmi ako pokus predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže DRÁMA – súťaže pôvodných slovenských a od roku 2010 aj českých dramatických textov. Od roku 2005 sa TROJBOJ koná v rámci festivalu Nová dráma/New Drama.

29.11.2022

Do jeruzalémského Train Theatre míří Divadlo Drak

V prvním prosincovém týdnu se v jeruzalémském Train Theatre představí královéhradecké Divadlo Drak s maňáskovou inscenací Šípková Růženka. Hra, která v minulosti získala významná zahraniční ocenění, se nyní zásluhou Českého domu Jeruzalém a Českého centra Tel Aviv dostává do vyhledávaného divadla v Izraeli coby jedna z nejvýznamnějších akcí, jíž izraelské České centrum zakončuje předsednictví v Radě EU.