21.10.2022 11:35

Unikátní repríza inscenace NordOst v Divadle v Řeznické

Unikátní repríza inscenace NordOst v Divadle v Řeznické se uskuteční ke smutnému dvacetiletému výročí teroristického útoku na moskevské divadlo na Dubrovce. Po představení bude následovat debata moderovaná Jindřichem Šídlem s reportérem Jakubem Szántó, který byl v době zásahu přímo na místě. Přijďte si poslechnout mrazivé vyprávění reportéra o jednom z nejhorších teroristických útoků v historii Ruska.

Název hry Torstena Buchsteinera i její děj se inspiroval stejnojmenným ruským muzikálem, během jehož produkce v roce 2002 skupina čečenských ozbrojenců přepadla moskevské divadlo na Dubrovce a vzala 850 lidí jako rukojmí. Během akce a po ní zemřelo něco kolem 170 lidí, většina z nich na otravu plynem, který ruská armáda použila proti teroristům.

NordOst není ryze politickou hrou; ze střípků monologů tří žen, které se nečekaně a mnohdy se šokujícími zjištěními prolnou v několika dialozích, sledujeme nejen vývoj celé tragédie, ale především jejich osudy, postoje a názory.

Inscenace, která měla premiéru 28. 9. 2020, se pravidelně reprízuje v Divadle v Řeznické. Vřelého diváckého ohlasu se dočkala také na Národní přehlídce amatérského divadla Jiráskův Hronov 2022, kde proběhla jako inspirativní představení pro amatérské divadelníky. Za rok 2021 byla inscenace nominována na cenu za nejlepší inscenaci a stala se redakční volbou v anketě na serveru i-divadlo.cz.

NordOst

Autor článku: Helena Plicková