08.02.2018 19:37

Ústecké Činoherní studio ve třetí premiéře sezóny sází na adaptaci slavného sci-fi románu 451 stupňů Fahrenheita

Ray Bradbury napsal antiutopický román 451 stupňů Fahrenheita před pětašedesáti lety. Režisérské duo Adam Svozil a Kristýna Kosová opírají dramaturgicko-režijní koncept na aktuální výpovědi díla. S původní předlohou polemizují, komentují ji. V době, kdy jsme se Bradburyho sci-fi představám přiblížili, opět prostřednictvím budoucnosti promlouvají  o přítomnosti. Namísto  televize, jejíž nástup sledoval s obavami Bradbury,  však reagují na  internetové médium. To dnes ve společnosti šíří dezinformace, propagandu, xenofobii či ultrakonzervativní myšlenky. Bradburyho požárníci stále pálí knihy, doba bez knih hrdiny inscenace determinuje, přesto Guy Montag, hlavní postava, touží přezkoumat svět a společnost, v níž žije.

„Nemyslím, že by pro nás adaptování Bradburyho Fahrenheita bylo svazující, protože kniha i filmová adaptace jsou už starší a například pro mladší generace už nejsou tak notoricky známé. Navíc kvůli tomu, že jsme s předlohou pracovali volněji, tak si nemyslím, že by někdo měl tendenci to srovnávat,“ vysvětluje Kristýna Kosová, proč je látka i dnes aktuální vhodná k divadelnímu zpracování a může oslovit současného diváka. Adam Svozil, jenž s Kristýnou Kosovou tvoří sehraný autorský tandem, k tomu dodává: „Snažili jsme se představit si vývoj jazyka a mezilidské komunikace po zániku knih, které jsou v předloze i představení znakem všeobecnější „kulturnosti“ nebo snad civilizovanosti. Zatímco jazyk Bradburyho postav je docela květnatý, my jsme měli dojem, že eliminace knih by vedla k osekání jazyka na jeho základní funkce a jazykové brutalitě postav.“

V představení mají svou nemalou roli i sitcomové projekce seriálu Rodinka – hrajte s námi, protože oba autoři chtěli, aby život aktérů seriálu co nejvíce odrážel život aktérů postav hry a mohli se s hrdiny seriálu co nejvíce ztotožnit. „Snažili jsme se Rodinku pojmout jako samostatný formát, který má specifický vizuální styl, žánr a dodává inscenaci další plnohodnotnou rovinu,“ doplňuje Kosová.

Režisérské duo svěřilo hlavní roli Guye Montaga Václavu Hanzlovi,  jeho manželku Mildred hraje Anna Kratochvílová (Mildred Montagová). Ústřední trojici doplňuje Adam Ernest (kapitán požárníků Beatty). Všichni tři paralelně hrají i v sitcomu Rodinka – hrajte s námi postavy jménem Herbie, Helen a Bobbie. V hereckém obsazení dostali příležitost i Lukáš Černoch (požárník Black Stone), Anna Fišerová (Carol Phelpsová), Marta Vítů (Clarissa McClellanová a Žena) či hostující Tereza Volánková (Hlas-stroj). V roli profesora Fabera se představí Jaroslav Achab Haidler. O minimalistickou scénu, jež se opírá o velkoformátové projekce, se postaral Jan Morávek a o projekce Lukáš Kellner. Svozil a Kosová vycházeli z překladu Jarmily Emmerové a Josefa Škvoreckého a volně čerpali z rozhlasové adaptace Renaty Venclové a Hany Roguljič.

Činoherní studio hru poprvé uvede 17. února 2018 jako 3. premiéru 46. divadelní sezóny, následující reprízy jsou naplánovány na 19. a 22. února.

www.cinoherak.cz

Autor článku: Petr Kuneš