11.09.2017 15:33

Ústecké Činoherní studio zahájí novou divadelní sezónu. Bude už šestačtyřicátá a nese podtitul „ztráty a nálezy“

Činoherní studio naplánovalo pro svou 46. sezónu 6 velkých premiér a 3 premiéry scénického čtení v rámci projektu Překročit hranice. Nová sezóna sází na původní české hry napsané na tělo Činohernímu studiu, ale i na divadelní adaptace slavných knižních předloh. Autorsky se na inscenacích budou podílet jak kmenové osobnosti divadla, tak i hostující režiséři. Dramaturgie divadla zvolila motto sezóny „ztráty a nálezy“.

Dramaturgyně Dagmar Haladová jeho výběr vysvětluje: „Ztráty a nálezy nejsou pouze bezduchým mottem 46. sezóny, je to vlastně leitmotiv, který protíná všechny naše letošní premiéry. Postavy se v příbězích potýkají se ztrátami svých nejbližších, se ztrátami hodnot, životních priorit, jistot, nadějí, či se ztrátami vlastních osobností, ale za to mnohé zase najdou, ať už je to nový život, noví nejbližší nebo nové cesty z uzavřených a deformovaných společností.“

Prvním titulem sezóny bude autorská hra kmenového dramaturga divadla Karla Františka Tománka Život je krásnej. Tománek se ujme i režie. Do inscenace vedle členů hereckého souboru Činoheráku obsadil trojici hostujících hereček - Báru Milotovou, Evu Vrbkovou a Natálii Drabiščákovou. Jak titul napovídá, půjde o příběh krásných lidí, kteří žijí krásné životy. Někdy se jim ale stane, že tento pocit nemají. Hru poprvé ve světové premiéře představí divadlo v rámci programu festivalu KULT. Premiéra proběhne 16. 10. 2017 od 19 hodin v Činoherním studiu.

Ředitel divadla Jiří Trnka bude režírovat druhý titul nové sezóny. Bude jím první česká divadelní adaptace stejnojmenné knihy Děkujeme, že kouříte. Satirický román amerického autora Christophera Buckleyho se dočkal i slavné filmové verze. Premiéra se uskuteční 9. 12. 2017.

Tomáš Vůjtek, umělecký šéf ostravského divadla Komorní scéna Aréna a autor činoheráckého Malého prince, bude s Činoherním studiem spolupracovat podruhé. Tentokrát to bude příběh ryze vánoční a nasazený pouze ve vánočním čase. Hra nese titul Vánoční hra, aneb o tom slavném narození. Režii bude mít stejně jako u Malého prince opět v rukou Jan Plouhar, umělecký šéf divadla. Premiéra je plánována na 16. a 17. 12. 2017.

První premiérou roku 2018 bude adaptace knihy 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho. Slavný sci-fi román, jenž je součástí povinné školní četby, připraví pro Činoherní studio režisér Adam Svozil, mladý režisér, který za svou inscenaci Rituální vražda Gorge Mastromase v divadle DISK obdržel v loňském roce Cenu Marka Ravenhilla. Premiéra bude 17. 2. 2018.

Ivan Krejčí, dosavadní umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava, bude v Činoherním studiu režírovat také poprvé. Premiéra hry Pazour britského dramatika Howarda Barkera proběhne 13. 4. 2018.

Poslední premiéru sezóny mohou diváci čekat opět mimo divadelní jeviště na neobvyklém a nedivadelním místě v Ústí nad Labem, jak už se v posledních sezónách Činoheráku stalo zvykem. Mladá režisérka Anna Klimešová, jež v Činoheráku debutovala zdařilým scénickým čtením Kalhoty Kolo Žena, představí na závěr sezóny titul Ticho po pěšině.

Činoherní studio nebude otálet ani v létě. Ve spolupráci s produkcí KULT se uskuteční další premiéra hry Williama Shakespeara, tentokrát to bude tragédie o osudech misantropického Athéňana Timon Athénský v režii Filipa Nuckollse.

Do druhého ročníku vstoupí s novou sezónou i projekt scénických čtení Překročit hranice. Na překladu německojazyčných současných her se podílejí studenti Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a divadelní realizace je svěřena studentům DAMU a JAMU. Výsledkem je scénické čtení, texty bývají uváděny zpravidla v české premiéře. Letos na půdě divadelního Obejváku uvedeme opět tři texty. Do projektu se díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti navíc zapojují také studenti slavistiky Technische Universitat Dresden.

Do hereckého souboru Činoherního studia byla s nastupující sezónou přijata herečka Anna Kratochvílová, čerstvá absolventka DAMU. Diváci ústecké činoherní scény ji mohli vidět v pohádce Pinocchio či ve třetím díle Jindřicha VI.

Soupis premiér sezóny 2017 / 2018:

 • Karel František Tománek: Život je krásnej
  premiéra: 16. 10. 2017
 • Christopher Buckley: Děkujeme, že kouříte
  premiéra: 9. 12. 2017
 • Tomáš Vůjtek: Vánoční hra, aneb o tom slavném narození
  premiéra: 16. 12. 2017
 • Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita
  premiéra: 17. 2. 2018
 • Howard Baker: Pazour
  premiéra: 13. 4. 2018
 • Anna Klimešová, Boris Jedinák a kol.: Ticho po pěšině
  premiéra: 15. 6. 2018
 • Překročit hranice:
  Ferdinand Schmalz: Maso v plechovce / premiéra: 27. 10. 2017
  Simone Kucher: Jedna verze historie / premiéra: 23. 2. 2018
  Petra Wüllenweber: Poslední třpyt / premiéra 19. 4. 2018

www.cinoherak.cz