06.10.2021 17:40

V Ústí nad Labem se uskuteční divadelní festival Kult

V Ústí nad Labem za týden začne 24. ročník divadelního festivalu Kult. Nabídne činohru, nový cirkus či alternativní divadlo, a to i v netradičních prostorech. Jedna inscenace vznikla přímo pro festival, který byl loni těsně před začátkem zrušen kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru. ČTK program představila produkční Lenka Havelková.

Velkou událostí bývá pravidelně již zahájení uznávané kulturní akce. Vidět mohli lidé už tanec na lanech zavěšených na budově magistrátu, obří loutky oživené v průmyslovém areálu nebo akrobacii na Benešově mostě. Letos je show v režii Jakuba Vedrala ze souboru V.O.S.A. Theatre v plánu 13. října od 20:00 v parku ve čtvrti Severní Terasa. „Mám velkou radost, že se část festivalu bude odehrávat mimo klasické divadelní prostory, jako bude zahájení nebo představení v Restauraci na Rudce, v Armaturce nebo třeba v prostoru bývalého rockového klubu Tukan. Osobně se nejvíce těším na palácové vily Ignatze Petschka," uvedla Havelková.

Představí se například i cenou Thálie oceněný Jakub Gottwald s projektem UR FASCISM nebo projekt tzv. live cinema inspirovaný knižní předlohou Ondřeje Kundry Putinovi agenti. Rodiny s dětmi mohou navštívit například představení od Losers Cirque Company MiMJOVÉ, pohádku od Naivního divadla Liberec či novocirkusové představení Runners od Cirk La Putyka.

Na své si podle Havelkové na festivalu přijdou i náročnější a zkušení divadelní diváci. „Do Ústí přivezeme například Kacířské eseje v režii Miroslava Bambuška ze Studia Hrdinů. Jedná se o inscenaci odkazující k dílu filozofa Jana Patočky, která se soustředí zejména na poslední etapu života tohoto filozofa, tedy období po sepsání Charty 77," uvedl ředitel festivalu Jan Kvasnička.

Speciálně pro festival KULT byla připravena inscenace s názvem Exploze s netradičním formátem audiowalk, při které účastník potřebuje pouze telefon a sluchátka. V rámci inscenace se pátrá po příčinách výbuchu 8. února 1989 v Ústí nad Labem. Celý program festivalu, který potrvá do 23. října, zájemci najdou na webu festivalu.

Loni byl festival v plánu od 15. října, 8. října pořadatelé oznámili, že ho musí kvůli protiepidemickým opatřením celý zrušit. Do divadel se lidé vrátili až v červnu letošního roku.

https://www.festivalkult.cz/

Autor článku: ČTK: fir, kš

V Ústí nad Labem se uskuteční divadelní festival Kult

Festivaly

13.10.2021

Komiksová opera Alfa zahájí divadelní část PALM OFF FEST 2021

Operomanija, experimentální soubor věnující se nové opeře, otevře v pátek 15. října divadelní část festivalu Palm Off Fest. Litevský soubor uvede inscenaci Alfa v režii výrazné divadelní režisérky a vizuální umělkyně Dr. GoraParasit. Výrazně stylizovaná opera patří mezi nejoceňovanější dílo současné mladé generace litevských divadelníků. Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest probíhá až do 30. října 2021 v Divadle pod Palmovkou.

11.10.2021

Festival dokumentárního divadla AKCENT vstupuje do 11. ročníku

Nová inscenace Mně 60/I’m 60 slavné čínské choreografky Wen Hui dorazí do Prahy jen několik dní po premiéře na Podzimním festivalu v Paříži. Čechům ji jako jeden z vrcholů svého programu nabídne jedenáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT. Uskuteční se v říjnu a v listopadu v pražském Divadle Archa.

05.10.2021

24. Divadelní Flora startuje tento týden

Po téměř dvou a půl letech vynucené pauzy se do Olomouce vrací Divadelní Flora. Ročníkové motto „Krásný nový svět“ zastřeší na šest desítek akcí, které budou probíhat od 10. 10. až do 12. 12. – do devíti týdnů rozprostřený harmonogram podzimní přehlídky, jejímž standardním termínem bývá polovina května, je reakcí pořadatelů na pandemii. Žánrově pestrý program startuje na jevišti Moravského divadla už tuto neděli – prvním hostem 24DF bude Residenztheater Mnichov.