10.04.2017 11:02

V Divadle Husa na provázku měla premiéru inscenace O pejscích a kočičkách aneb Jak Josef a Karel Čapkovi vařili dort

Bratři Čapkové ožili v nové inscenaci divadla Husa na provázku. Jejím autorem a režisérem je Jiří Jelínek, který podobně jako ve své dřívější tvorbě sází na hravý humor srozumitelný dětem, ale podnětný i pro dospělé. Premiéra díla se uskutečnila na sklepní scéně divadla.

Inscenace dostala název O pejscích a kočičkách aneb Jak Josef a Karel Čapkovi vařili dort. Jako předlohu divadelníci uvádějí Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka, tyto zvířecí postavy však v představení přímo nevystupují. Jejich příhody zaznívají z úst malíře Josefa a spisovatele Karla, jejichž bratrský a tvůrčí vztah je dalším tématem inscenace. „Je to hra o stáří i o dětství, ale hlavně o tom, kdy nám je a není dobře. A taky jsem moc chtěl, aby si 'kluci' zahráli a užili si to," uvedl před premiérou Jelínek. Čapky hrají Pavel Zatloukal a Vladimír Hauser.

Hudbu složil na Jelínkovy texty Zdeněk Král. Výtvarník scény Matěj Pospíšil pracuje ve svých projekcích s duchem kubistického malířského projevu Josefa Čapka. Další vrstvou představení jsou setkání Čapků s jinými autory literatury pro děti, Eduardem Bassem, Jaroslavem Foglarem a Vladislavem Vančurou.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: vrn, jpt