08.01.2023 13:36

V Divadle v Dlouhé se koná již 14. ročník Festivalu 13+ 

Od 11. do 14. ledna naše divadlo opět patří nejen teenagerům, ale všem divákům mladým duchem. Již 14. ročník Festivalu 13+ nabídne představení mimopražských profesionálních divadel, která se tvorbě pro mladé publikum věnují dlouhodobě. Vedle našich pravidelných hostů – Naivního divadla Liberec a Divadla Drak z Hradce Králové – se letos představí Horácké divadlo Jihlava, které do Dlouhé přijede poprvé a festival zahájí autorskou inscenací Tajemství, šílenství, podivnost, láska. Příběhy čtyř mladých hrdinek z povídek Boženy Němcové se prolínají s životy současných studentek ve svébytné a jevištně okouzlující adaptaci Jakuba Čermáka a Barbory Jandové. Naivní divadlo Liberec přiveze Jukebox, moderovaný hudební kvíz a zároveň energií nabitý divadelní koncert, který vznikl při vynuceném covidovém uzavření divadla. V režii Michaely Homolové účinkuje celý soubor a řada dalších zaměstnanců divadla. Moderuje Vít Peřina, který za „brilantní konferenciérský výkon“ získal na Skupově Plzni Cenu Antonína Šimely. Závěr festivalu bude patřit královéhradeckému Divadlu Drak, v němž tým hostujícího režiséra Filipa Homoly vytvořil na základě knihy švédské autorky Bey Uusmy křehce poetickou scénickou rekonstrukci jedné pozoruhodné polární výpravy Expedice: Má láska.

Všechny festivalové inscenace jsou autorské a tématem, které je spojuje, je láska. Láska v různých podobách a ztvárněních. Láska partnerská, přátelská i rodičovská se odráží v současném pohledu na výjimečné hrdinky Boženy Němcové v jihlavském Tajemství, šílenství… i ve výběru hitů pro liberecký Jukebox. A v inscenaci Divadla Drak se nenaplněný, a přece pozemské mantinely překonávající milostný příběh stává ústřední linkou vyprávění o jedné od začátku smolné polární výpravě.

Autorkou výtvarného doprovodu letošního ročníku Festivalu 13+ je Valentýna Kloboučníková, která studuje komiks a ilustraci pro děti v posledním ročníku magisterského studia na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Pracuje v knihkupectví s uměleckými knihami a občas vede dětské kurzy storyboardu. V budoucnu by se chtěla věnovat vlastní tvorbě v rámci různých médií a pokračovat v experimentování s možnostmi a hranicemi Photoshopu.

Festival 13+ pořádá Divadlo v Dlouhé za přispění svého zřizovatele hl. m. Prahy a s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury. Všechna festivalová představení se zaměřují na publikum v teenagerovském věku, což je v domácí divadelně-festivalové nabídce zcela výjimečné. Výjimečné je i festivalové vstupné pro studenty, které začíná na 190 Kč. Hraje se dopoledne pro školy, v podvečer a večer pro veřejnost a Klub mladých diváků.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.divadlovdlouhe.cz/