08.04.2022 12:43

V Divadle v Dlouhé začíná přehlídka inscenací pro děti

Divadlo v Dlouhé dnes zahájí další ročník tradiční přehlídky divadla pro děti s názvem Dítě v Dlouhé. Po dvou letech se festival může konat naživo a přinese výběr z tvorby mimopražských profesionálních divadel pro dětské a mladé publikum. Hlavním výtvarným prvkem letošního festivalu je maska.

Maskované postavičky, které festival provázejí, ožívají v rozšířené virtuální realitě, stačí načíst mobilem QR kód na kterékoliv festivalové tiskovině.

Zahajovací víkend nabídne program pro celé rodiny, a to včetně nejmladších diváků od dvou a tří let. V inscenaci Prostě žába se s Janou Vyšohlídovou z Divadla U staré herečky podívají do rybníka mezi pulce, žáby a další vodní i suchozemské tvory, s Naivním divadlem Liberec se zase projedou mašinkou při vyprávění o pejscích a vlacích Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Obě inscenace pro nejmenší se zúčastnily řady festivalů.

Víkendová odpoledne pak budou patřit dětem o něco větším či divákům bez omezení věku, protože jak Jenovéfa/Johanes doktor Faust plzeňského Divadla Alfa, tak Dohajan! královéhradeckého DRAKu patří k inscenacím, při nichž se pobaví jak ti, jimž jsou primárně určeny, tak jejich starší sourozenci i dospělí. Poetická groteska o usínání Do hajan! je jakožto převážně pohybové a výtvarné divadlo jazykově bezbariérová, a proto ji pořadatelé za symbolickou cenu jedné koruny nabízejí i ukrajinským dětem a jejich dospělým.

Víkend tradičně obohatí doprovodný program v podobě prohlídek zákulisí s hereckými průvodci, výtvarných workshopů s ilustrátorkou letošního ročníku Terezou Bartůňkovou a divadelního jarmarku s řadou aktivit pro děti i dospělé.

I nabídka na všední dny myslí na všechny věkové kategorie diváků. Prvňáci či předškoláci se budou moci zapojit do dění na jevišti v inscenaci kladenského Lampionu podle knihy Petra Síse Komodo. Pro děti od devíti či od 12 let výše zahrají dvě brněnská divadla: pro ty mladší uvede Polárka jevištní verzi románu Julese Verna Dva roky prázdnin a pro ty starší pak Radost vlastní variaci na nejznámější Shakespearovu tragédii Hamlet on the Road.

Závěr festivalu bude patřit Činohernímu studiu Ústí nad Labem s jeho autorským příspěvkem k ikonografii Rychlých šípů, respektive jejich temné protiváze Bratrstvu kočičí pracky. Festival Dítě v Dlouhé je soutěžní. Od počátku jeho konání hlasovali o svém favoritovi dětští diváci. Dvacet let získával vítěz hlasování Cenu Vojty Šálka, od roku 2019 se divácká cena jmenuje Dítko.

Vedle toho udílí festival i cenu odbornou, která od roku 2019 nese jméno zakladatele Divadla v Dlouhé a čestného ředitele festivalu režiséra Jana Borny (1960 až 2017). O držiteli Ceny Jana Borny rozhoduje festivalová porota.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw, foto: Dva roky prázdnin