08.04.2022 12:43

V Divadle v Dlouhé začíná přehlídka inscenací pro děti

Divadlo v Dlouhé dnes zahájí další ročník tradiční přehlídky divadla pro děti s názvem Dítě v Dlouhé. Po dvou letech se festival může konat naživo a přinese výběr z tvorby mimopražských profesionálních divadel pro dětské a mladé publikum. Hlavním výtvarným prvkem letošního festivalu je maska.

Maskované postavičky, které festival provázejí, ožívají v rozšířené virtuální realitě, stačí načíst mobilem QR kód na kterékoliv festivalové tiskovině.

Zahajovací víkend nabídne program pro celé rodiny, a to včetně nejmladších diváků od dvou a tří let. V inscenaci Prostě žába se s Janou Vyšohlídovou z Divadla U staré herečky podívají do rybníka mezi pulce, žáby a další vodní i suchozemské tvory, s Naivním divadlem Liberec se zase projedou mašinkou při vyprávění o pejscích a vlacích Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Obě inscenace pro nejmenší se zúčastnily řady festivalů.

Víkendová odpoledne pak budou patřit dětem o něco větším či divákům bez omezení věku, protože jak Jenovéfa/Johanes doktor Faust plzeňského Divadla Alfa, tak Dohajan! královéhradeckého DRAKu patří k inscenacím, při nichž se pobaví jak ti, jimž jsou primárně určeny, tak jejich starší sourozenci i dospělí. Poetická groteska o usínání Do hajan! je jakožto převážně pohybové a výtvarné divadlo jazykově bezbariérová, a proto ji pořadatelé za symbolickou cenu jedné koruny nabízejí i ukrajinským dětem a jejich dospělým.

Víkend tradičně obohatí doprovodný program v podobě prohlídek zákulisí s hereckými průvodci, výtvarných workshopů s ilustrátorkou letošního ročníku Terezou Bartůňkovou a divadelního jarmarku s řadou aktivit pro děti i dospělé.

I nabídka na všední dny myslí na všechny věkové kategorie diváků. Prvňáci či předškoláci se budou moci zapojit do dění na jevišti v inscenaci kladenského Lampionu podle knihy Petra Síse Komodo. Pro děti od devíti či od 12 let výše zahrají dvě brněnská divadla: pro ty mladší uvede Polárka jevištní verzi románu Julese Verna Dva roky prázdnin a pro ty starší pak Radost vlastní variaci na nejznámější Shakespearovu tragédii Hamlet on the Road.

Závěr festivalu bude patřit Činohernímu studiu Ústí nad Labem s jeho autorským příspěvkem k ikonografii Rychlých šípů, respektive jejich temné protiváze Bratrstvu kočičí pracky. Festival Dítě v Dlouhé je soutěžní. Od počátku jeho konání hlasovali o svém favoritovi dětští diváci. Dvacet let získával vítěz hlasování Cenu Vojty Šálka, od roku 2019 se divácká cena jmenuje Dítko.

Vedle toho udílí festival i cenu odbornou, která od roku 2019 nese jméno zakladatele Divadla v Dlouhé a čestného ředitele festivalu režiséra Jana Borny (1960 až 2017). O držiteli Ceny Jana Borny rozhoduje festivalová porota.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw, foto: Dva roky prázdnin

V Divadle v Dlouhé začíná přehlídka inscenací pro děti

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.