22.09.2017 07:04

V Jihlavě bude letos poprvé divadelní festival Malá inventura

Jihlava se letos poprvé připojí k festivalu Malá inventura, který představuje formy současného nového divadla. Festivalový program se uskuteční v Divadle otevřených dveří (DIOD) a divákům nabídne činoherní, pohybová a novocirkusová představení, loutkářské umění a dílny pro děti i dospělé. Novinářům to dnes řekl Přemysl Martinek z marketingového oddělení.

Festival Malá inventura je přehlídkou nového divadla, které se inspiruje současným pohybovým divadlem, konceptuálními a dokumentárními projekty i hudebními a výtvarnými experimenty. V únoru se uskutečnil v Praze a v září a říjnu hostuje v Jihlavě, Jičíně, Českých Budějovicích a Opavě.

V Jihlavě začne festival 29. září seminářem, při kterém nezisková organizace Nová síť seznámí zájemce s možnostmi získávání kulturních grantů. Na programu je i netradiční divadelní představení Recykliteratura, které spojí filmové projekce s hereckou akcí. Pro rodiny s dětmi je určeno představení Tisíc tuctů divadla Plata Company. Děti si pak v umělecké dílně budou moci vyrobit loutku. Podrobný program festivalu najdou zájemci na webu DIOD.

Divadlo otevřených dveří zahájilo činnost 1. dubna 2011. Alternativní scéna vznikla rekonstrukcí starého kinosálu Sokol, kde se nyní pořádají netradiční divadelní představení, koncerty a výstavy. Sál je i jedním z projekčních míst snímků Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Na provoz prostoru pro multižánrové využití přispívá radnice. Budova sokolovny pochází ze 30. let minulého století. Navrhl ji známý architekt období funkcionalismu Bohuslav Fuchs. Náklady na rekonstrukci převýšily 32 milionů korun, podstatnou část pokryla evropská dotace.

http://www.malainventura.cz/2017/

Autor článku: ČTK: bjr, kpt

V Jihlavě bude letos poprvé divadelní festival Malá inventura

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.