09.05.2023 10:47

V Jihlavě proběhne dvanáctý ročník festivalu Fun Fatale

V Jihlavě se od 18. do 20. května uskuteční dvanáctý ročník mezinárodního festivalu současného cirkusu Fun Fatale. Představí se akrobatky z Francie, Mexika, Švýcarska, Itálie i České republiky. Část programu bude také na Masarykově náměstí, v parku Gustava Mahlera nebo v Divadle otevřených dveří (DIOD). ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Leona Fejtová.

„První festivalový den zahájíme v parku Gustava Mahlera představením Link, což je taková cirkusová procházka s živou hudbou a akrobatickými kousky. Pomocí akrobacie a červeného lana ukážeme divákům jinou perspektivu města,” uvedla kreativní ředitelka festivalu Eliška Brtnická. Všechna venkovní představení budou zdarma, aby se podle Brtnické současný cirkus a jeho propojení s veřejným prostorem mohl přestavit co nejvíce lidem.

Představení Link se bude reprízovat v sobotu 20. května. Na festivalu s ryze ženským obsazením se ve dvou uvedeních mohou návštěvníci podívat také na představení Bakana. Tři umělkyně z Dánska, Francie a Mexika v něm zkoumají své zvyky a klišé, která v nich jsou. Představení bude na Masarykově náměstí ve čtvrtek a o den později.

„Divadlo DIOD uvede ve čtvrtek novocirkusovou elegii Pusinky a nakládačky, kde se dvě ženy pohybují na hranici nového cirkusu a pohybového divadla a zamýšlí se nad otázkou, jestli sníme vše, co nám život naservíruje," uvedla Fejtová. Představení bude s živou hudbou. Naváže na něj vystoupení v Café Baru Sokolovna, kde se představí tandem VIAH.

Poslední festivalový den si budou moci lidé vyzkoušet na vlastní kůži techniky akrobacie na laně. Workshop v divadle DIOD je určený pokročilým i mírně pokročilým zájemcům o akrobacii na vertikálním laně.

V Jihlavě se v minulosti konaly jen ozvěny festivalu s několika představeními. Celý se do města přesunul poprvé v roce 2021.

https://funfatale.cz/

 

Autor článku: ČTK: vkr, dvd, foto z inscenace Bakana

V Jihlavě proběhne dvanáctý ročník festivalu Fun Fatale

Festivaly

29.05.2023

Festival Energie pro kulturu startuje čtvrtý ročník. Letos zamíří do 6 měst, kam tentokrát veze epickou show SNOWFLAKES: Amerikánka

Čtvrtý ročník putovního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do regionů opět přiveze bohatý kulturní program. Letos se návštěvníci mohou těšit třeba na kapelu Michala Hrůzy, Poetiku, Xindl X nebo zpěvačky Annu K či Ewu Farnou a mnoho dalších. Unikátním zážitkem bude rozhodně SNOWFLAKES: Amerikánka, epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, fashion show, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA a další kapitola příběhu o tom, že naději, pokud se ji nerozhodneme vzdát sami, nám nikdo vzít nedokáže.

26.05.2023

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti zlínští divadelníci udělili i letos Cenu Martina Porubjaka: obdržela ji Jana Oľhová, výrazná herecká osobnost slovenského i českého uměleckého světa.

25.05.2023

Letní shakespearovské slavnosti zahájí komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků.