11.05.2023 09:18

V Liberci se koná mezinárodní loutkářský festival Mateřinka

Liberec po dvou letech opět ožije loutkovým divadlem, v červnu se koná mezinárodní loutkářský festival Mateřinka. Jeho sedmadvacátý ročník proběhne ve dnech 13. – 17. června a během pěti dní nabídne malým divákům a jejich rodičům to nejlepší ze současné loutkové tvorby pro děti předškolního věku. Na festivalu vystoupí téměř dvě desítky profesionálních loutkových divadel i špičkových sólistů nejen z České republiky, ale také z Belgie, Dánska, Německa a Slovenska. Hrát se bude na různých místech po celém Liberci i v okolních městech. Festival tradičně láká také na pestrý doprovodný program.

„Srdečně zveme nejen liberecké diváky na další ročník mezinárodního loutkářského festivalu Mateřinka a těšíme se, že společně opět prožijeme příjemné dny s loutkovým divadlem pro naše nejmenší. Festivalová představení devatenácti profesionálních loutkových souborů a sólistů z České republiky, Belgie, Dánska, Německa a Slovenska potěší liberecké publikum na mnoha místech venku i uvnitř. Hrát se bude kromě Naivního divadla také v Kulturním centru Vratislavice 101010, v Oblastní galerii Lázně, v Základní umělecké škole, v Jedličkově ústavu, v Divadle F. X. Šaldy a také v Jablonci nad Nisou a v Turnově. V rámci doprovodného programu proběhnou představení pod širým nebem, workshopy, k vidění budou hned tři výstavy a k poslechu koncert. Na náměstí před radnicí nebude chybět naše sloní vzducholoď Elefantelin, která zájemcům nabídne nevšední „vzduchoplavbu“ v podobě krátké produkce,“ uvedla Kateřina Pavlů, ředitelka Naivního divadla.

Mateřinka je festival profesionálních loutkových divadel, který se jako jediný v České republice a široko daleko v Evropě zaměřuje výhradně na tvorbu pro děti předškolního věku. Do festivalového programu, který je soutěžní, jsou vybírána představení statutárních divadel, nezávislých souborů, privátních skupin i sólistů. Z nich na závěr navrhne pětičlenná odborná porota k ocenění ta nejzdařilejší. Mateřinka je festival s nezanedbatelnou tradicí. Jeho vznik se datuje rokem 1972, kdy byla pod tímto názvem uspořádána v Liberci první česká národní přehlídka tohoto zaměření. Místem konání bývalo (střídavě) město Liberec a České Budějovice. Od roku 1991 se pořádá jen v Liberci, a to každým druhým rokem.

https://materinka.naivnidivadlo.cz/

Autor článku: Jana Pittnerová

V Liberci se koná mezinárodní loutkářský festival Mateřinka

Festivaly

29.05.2023

Festival Energie pro kulturu startuje čtvrtý ročník. Letos zamíří do 6 měst, kam tentokrát veze epickou show SNOWFLAKES: Amerikánka

Čtvrtý ročník putovního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do regionů opět přiveze bohatý kulturní program. Letos se návštěvníci mohou těšit třeba na kapelu Michala Hrůzy, Poetiku, Xindl X nebo zpěvačky Annu K či Ewu Farnou a mnoho dalších. Unikátním zážitkem bude rozhodně SNOWFLAKES: Amerikánka, epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, fashion show, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA a další kapitola příběhu o tom, že naději, pokud se ji nerozhodneme vzdát sami, nám nikdo vzít nedokáže.

26.05.2023

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti zlínští divadelníci udělili i letos Cenu Martina Porubjaka: obdržela ji Jana Oľhová, výrazná herecká osobnost slovenského i českého uměleckého světa.

25.05.2023

Letní shakespearovské slavnosti zahájí komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků.