11.04.2022 12:37

V libereckém Malém divadle bude mít premiéru komedie Strip Poker

Člen souboru činohry Divadla F. X. Šaldy, Zdeněk Kupka, uvede malometrážní komedii ve stylu Woodyho Allena. Premiéra černé jednoaktovky francouzského autora Jean Pierra Martineze, který českou premiéru své hry nadšené vítá, je naplánována na 11. dubna 2022 od 19.00 ve zkušebně činohry v Malém divadle.

Za vším stála touha udělat s naší ansáblovou juniorkou parádní divadelní kus s možností být divákům takříkajíc na dosah. Pro tento účel jsme oprášili zkušebnu činohry, jako dalšího možného divadelního prostoru, vzali si brilantní francouzskou konverzačku a soustředili se na hledání společného divadelního jazyka,“ říká Zdeněk Kupka, člen činoherního souboru, který však tentokrát obsadil židli režiséra. Černá pokerová komedie, kde je třeba sadisticky svléknout toho druhého, protože kdo prohraje, bude nahý, se bude hrát na zkušebně činohry s omezenou kapacitou šedesáti míst.

Francouzský dramatik a scenárista španělského původu, Jean-Pierre Martinez (*1955,  Auvers-sur-Oise), je aktivní na sociálních sítích, a to, že se jeho Strip Poker bude hrát i v Liberci, okomentoval na svém Facebooku slovy: „Další STRIP POKER, tentokrát v ČR. K dnešnímu dni byly moje kousky hrány v sedmdesáti zemích!“ Aktivně také sleduje, jak se zkoušení posouvá a nadšeně tento mimodramaturgický počin podporuje.

Jean Pierre Martinez nejprve vystupoval jako bubeník v rockových skupinách, poté pracoval v reklamně jako sémiolog. Následně se stal televizním scénáristou, napsal přes sto scénářů a sedmdesát divadelních komedií (13 y Martes, Strip Poker, Bar Manolo, Ella y El, Laughing Dead, Lost Time Briefs, Joker... ). Dnes patří ve Francii k nejvíce hraným současným autorům. Jeho díla jsou překládána do španělštiny i angličtiny a s úspěchem se hrají po celém světě.

Marie se rozhodne pozvat své nové sousedy - Céline a Jacquese, aby se navzájem poznali. Pierre, její manžel, který měl na večer jiné plány, hodlá udělat vše pro to, aby se jich rychle zbavil. Riskantní sázka. V hlavních rolích se představí Michaela Foitová, Eliška Jansová, Filip Jáša a Stavros Pozidis. Režisér Zdeněk Kupka také dodává: „To jestli se dílo podaří, by byl fajnový bonus, který posoudí jen divák. Pro nás bylo ale prvořadé samotné zkoušení. Ten jedinečný proces hledání jevištní pravdy a jednotného xichtu. Bůh nám buď milostiv.“

Autor článku: Michaela Pompová