28.01.2022 10:10

V Národním divadle má premiéru opera Leoše Janáčka Káťa Kabanová

V Národním divadle má dnes večer premiéru opera Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Nastudovali ji hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink a španělský režisér Calixto Bieito, proslulý svými originálními inscenacemi uváděnými především na německých scénách.

Je to třetí premiéra, které na leden připravila Opera Národního divadla a Státní opera Praha. Diváci už mohli 8. ledna vidět ve Stavovském divadle premiéru Mozartova titulu Così fan tutte a 20. ledna na scéně pražské Státní opery Bludného Holanďana Richarda Wagnera.

„Myslím, že Káťa je z Janáčkových oper vůbec nejpřístupnější. Jde až o pucciniovský krásný příběh, který je koncentrovaný v devadesáti minutách, nádherně instrumentovaný. Jedná se o esenci dramatu hlavní představitelky, i když Janáček každou z dalších postav neobyčejně dobře vypointoval. Navíc máme výborné pěvecké obsazení a Orchestr Národního divadla je také ve výborné formě," uvedl Kyzlink, který tuto operu nastudoval v minulosti několikrát. Jako Káťa se v premiéře představí Alžběta Poláčková.

První provedení opery vzniklé podle dramatu Bouře, jehož autorem je Alexandr Nikolajevič Ostrovskij, zadal Janáček brněnskému Národnímu divadlu, kde opera zazněla 23. listopadu 1921 v divadle Na hradbách. Sklidila mimořádný úspěch a o rok později následovalo uvedení v Praze a záhy i v zahraničí. Dnes se hraje na všech světových operních pódiích.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: fs, rot