08.10.2009 00:00

V Německu zemřela česká herečka Ludmila Píchová

Ve věku 86 let zemřela 2. října v Německu, kde poslední léta žila, herečka Ludmila Píchová. V její vlasti ji diváci znali především jako dlouholetou členku Městských divadel pražských.

V Městských divadlech pražských byla významnou rolí Píchové zejména Agáta Tichonovna v Radokově inscenaci Ženitby a postava Bubulíny v muzikálu Řek Zorba. Mnozí ji také znali jako rozhlasovou Lidušku, partnerku Vladimíra Dvořáka ve veřejných rozhlasových kabaretech.

V roce 1985 odešla Ludmila Píchová s manželem, hercem a divadelním režisérem Františkem Miškou do zahraničí. Poté 14 let hrála na německých scénách, blízké jí byly role konverzačního repertoáru plné situačního humoru.

Na plátnech kin se poprvé objevila v epizodní roli úřednice u notáře v komedii Tři kamarádi (1947) a krátce nato ve větší roli fintivé dcery ze zámožné maloměstské rodiny ve filmu Jiřího Slavíčka na motivy Gogolovy povídky Podobizna.

Do konce 70. let hrála ve 12 filmech, zejména komediích a většinou vedlejší postavy: Kasaři, Hvězda jede na jih, Strop, Čintamani a podvodník či Tvář za sklem. Dvakrát se proměnila v pohádkové bytosti - v učitelku čarodějnic ve Vorlíčkově komedii Dívka na koštěti (1971) a v sudičku v Rychmanově hudební parafrázi Tylovy hry Strakonický dudák (1974).

Zdroj: hrm, rot
    
    

Autor článku: ČTK