30.01.2017 11:13

V opeře Andrea Chénier se dnes v Praze představí Jusif Ejvazov

Ázerbájdžánský tenorista Jusif Ejvazov dnes vystoupí v Národnímdivadle v Praze v prvním ze třech představení inscenace opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana. Další dvě představení se uskuteční 6. a 8. února. V představení jsou použity české a anglické titulky. Ejvazov v Národním divadle zazpívá poprvé.

Ejvazov působí na mnoha operních scénách, jako jsou Vídeňská opera či Metropolitní opera v New Yorku. Představí se v titulní roli, se kterou bude v příští sezoně otvírat operní sezonu v milánské La Scale.
Inscenace díla z období Velké francouzské revoluce Andrea Chénier, která se řadí mezi vrcholy italského verismu, je dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery ND Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala. Giordanova opera byla uvedena v ND jako novinka v roce 1897, pouhý rok po světové premiéře v milánské La Scale a tři měsíce po její premiéře v Hamburku, kterou řídil Gustav Mahler. Od té doby v Národním divadle nikdy nezazněla.

Příběh opery Giordana vypráví o lásce mladé šlechtičny Maddaleny a básníka Andrého Chéniera, kteří se vlivem intrik a křivých obvinění ocitnou v osudném soukolí Velké francouzské revoluce. Chénier, který je skutečnou historickou postavou a zemřel pod gilotinou v roce 1794 ve věku 32 let, citlivě vnímal nutnost společenské proměny a neudržitelnost privilegií aristokracie. Nemohl se však ztotožnit s pokřivenou morálkou lůzy, která všude hledala nepřítele.

Stejně jako Ejvazov se v Národním divadle poprvé představí polský tenorista Piotr Beczala. Jeden z nejvyhledávanějších lyrických tenorů současnosti vystoupí 18. a 20. února ve Dvořákově opeře Rusalka.

http://www.narodni-divadlo.cz/