13.06.2018 16:42

V Plzni dnes začíná 33. Skupova Plzeň

V Plzni dnes oficiálně začal 33. ročník největší a nejstarší přehlídky profesionálního loutkového a alternativního divadla v ČR Skupova Plzeň. Patnáct souborů z Česka i zahraničí předvede to nejlepší, co u nich za poslední dva roky vzniklo. Letos se soutěžní části po mnoha letech účastní také inscenace slovenských loutkových divadel nebo například pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka. Na rozdíl od minulého ročníku před dvěma lety se letos festival zaměří víc na loutkové než na alternativní divadlo, řekl dnes ČTK ředitel pořádajícího domácího Divadla Alfa Jakub Hora.

Festival už v úterý začal prologem, který v Plzni obstaralo jedno ze šesti plánovaných představení Divadla bratří Formanů Deadtown z prostředí Divokého západu a zájezd do Prahy na představení Záhada hlavolamu v Divadle Minor. Alfa dnes přehlídku slavnostně zahajuje svou motorkářskou muzikálovou pohádkou Tři siláci na silnici. Na dnešním programu jsou kromě dalšího představení Divadla bratří Formanů také například Malá čarodějnice od Divadla Polárka z Brna, inscenace Tisíc tuctů v podání KALD DAMU na motivy Jacka Londona nebo pásmo klasických pohádek V jednom lese v jednom domku Divadla Vozichet z Jablonce nad Nisou.

V dalších dnech si mohou diváci vybrat podívanou s klasickými loutkovými hrdiny, jako je doktor Faust, Pinocchio či Spejbl. V nabídce jsou i představení s méně tradičním námětem, jako je třeba stavba Stalinova pomníku nebo příběh o pohřebákovi. Přehlídka potrvá do 17. června.

Skupova Plzeň je nejen nejstarším profesionálním divadelním festivalem v Česku, ale také největším setkáním profesionálních loutkářů v zemi. Jezdí na ni kolem 500 umělců spojených s loutkovým divadlem z ČR i zahraničí.

http://www.skupovaplzen.cz/

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, kš, foto převzato z: http://www.skupovaplzen.cz/

V Plzni dnes začíná 33. Skupova Plzeň

Festivaly

10.12.2018

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se uskuteční ve dnech 2. – 6. dubna 2019

Změnou pro nadcházející ročník je především obměna ředitele festivalu. Po dlouhých osmadvacet let byl ředitelem prof. Mgr. Petr Oslzlý. Nyní se této role chopil ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště a vedoucí Ateliéru muzikálového herectví na JAMU, doc. MgA. Michal Zetel, PhD.  Ambasadorem a tedy tváří nadcházejícího ročníku festivalu bude herec, mim, dramatik a především absolvent Divadelní fakulty JAMU, Boleslav Polívka.

07.12.2018

Příští ročník festivalu Tanec Praha zahájí korejská choreografka Eun-Me Ahn

Příští ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Tanec Praha zahájí korejská choreografka Eun-Me Ahn. Svoji tvorbu představila tuzemskému publiku už letos, kdy v Praze několikrát vystoupila s profesionálními i amatérskými tanečníky svého projektu Dancing Grandmothers. Ve dnech 3. až 5. června 2019 zahájí 31. ročník festivalu s dílem Let Me Change Your Name. Festival potrvá do 24. června kromě Prahy zavítá do dalších 20 měst a obcí ČR.

06.12.2018

Na Spectaculo Interesse 2019 se přihlásilo přes 130 zahraničních souborů

Přes 130 zahraničních souborů z celého světa projevilo zájem o účast na 13. ročníku mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse v Ostravě. Uskuteční se na přelomu září a října 2019. Příznivci festivalu se mohou těšit třeba na vídeňský Vegetable Orchestra nebo performanci Divadla bratří Formanů, která je zavede na Divoký západ.