23.05.2023 13:17

V Plzni se uskuteční třetí ročník festivalu nového divadla a performance Nastevřeno

Festival nového divadla a performance Nastevřeno zaplní na čtyři dny od 25. do 28. května plzeňské kulturní centrum Moving Station i nádražní halu či perony vedlejšího vlakového nádraží Jižní Předměstí a most Ivana Magora Jirouse. Přehlídka nezávislé autorské divadelní tvorby se letos koná potřetí a nabídne šest divadelních inscenací, sedm performancí, výstavy fotografií, konceptuálního umění a ilustrací či prostor pro volnou prezentaci autorské básnické tvorby u otevřeného mikrofonu. Program doplní sobotní komunitní večeře s umělci, která bude součástí souběžného Evropského dne sousedů, řekla dnes ČTK Eva Kraftová z Moving Station.

„Nastevřeno je plzeňské slovo, které označuje pootevřené okno nebo pootevřené dveře. Tak my to vnímáme jako takový symbol, kdy vlastně ty dveře otevíráme do nového světa, konkrétně tohoto druhu umění, které považujeme za zajímavé, protože je takové hravé, experimentální, velmi různorodé a ne mainstreamové," řekla Kraftová. V předchozích letech se program rozprostřel do veřejného prostoru Plzně, letos se drží jen v okolí Moving Station.

Přehlídku otevře v pátek představení Badman držitelky Thálie Nely Kornetové. „Je to, řekla bych, ryzí performance, opravdu velmi profesionální, audiovizuální a fyzická o toxické mužnosti a síle," uvedla Kraftová. Další divadelní představení přiveze brněnské Divadlo Feste Hodina ženy, které glosuje nedávné české předsednictví EU, olomoucké Divadlo na cucky nabídne svou inscenaci Úvod do současné trapnosti, které charakterizuje jako instruktáž k radostnému přežívání na trhu práce podle stejnojmenné knihy Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala. Představení Holky, můžu poprosit? nabídne dokumentární inscenaci na téma samoživitelství z perspektivy dívek, žen, dcer a matek. Představit klasickou Kytici Karla Jaromíra Erbena mladé generaci má plzeňské punkové představení spolku Johan a Petra Vydareného Kytice vol. 2.

„Performance budou úplně kraťoučké od šedesáti sekund až po třeba hodinovou a hodinu a půl. Diváci se budou moci setkat jak s novým cirkusem, pohybovým divadlem, tak s klasičtější činohrou," uvedla Kraftová.

Plzeňský spolek Johan, který Moving Station provozuje, letos slaví 25 let existence. Po celou dobu se snaží přivézt do Plzně nové a experimentální divadelní formy. Festival Nastevřeno je vlajkovou lodí Johanu. „Někdy říkáme, že Moving Station je místo, jehož mainstreamovým žánrem jsou nemainstreamované žánry," dodala Kraftová.

nastevreno.cz

 

Autor článku: ČTK: lap, dr, foto: Nela H. Kornetová & T.I.T.S.: BADMAN