08.09.2017 09:08

V Praze bude mít dnes premiéru nové nastudování Landova Krysaře

Muzikál Daniela Landy Krysař bude mít dnes po 15 letech premiéru v novém hereckém obsazení v pražském Divadle Kalich. V režii Mirjam Landy se v hlavní roli Krysaře představí Přemysl Pálek, v dalších úlohách se objeví Robert Jašków, David Suchařípa, Martin Zounar, Marie Křížová či Kateřina Šildová.

„Nejsem muzikálový herec, ale když ta nabídka přišla, řekl jsem si, že je to pro mě jako zkušeného televizního, filmového a divadelního herce taková výzva, že to rozhodně nemohu odmítnout," řekl ČTK Jašków, který ztvární roli Osudu. „Až mě mrazí z toho, jak je to představení stále aktuální," dodal.

Podle producenta Michala Kocourka je po více než 20 letech od premiéry původní inscenace a 15 let od premiéry nastudování v Divadle Kalich „na čase se podívat na Krysaře novýma očima". Krysaře Kalich uvede vedle nového hereckého obsazení v nové výtvarné podobě i s novou choreografií.

O muzikál je velký zájem. Představení jsou do konce roku 2017 vyprodána, již se doprodávají i lednové reprízy. Celkem je na Krysaře prodáno bezmála 15.000 vstupenek.

Autora muzikálu Landu podle jeho slov při vzniku Krysaře zajímalo, co se může stát, když je jednomu člověku propůjčena tak obrovská moc, jakou má Krysař díky své flétně. „Je to velké téma: jak přemýšlí člověk, který rozhoduje o miliónech osudů, co ho přitom ovlivňuje," podotkl Landa.

Krysař je řazen mezi nejúspěšnější původní české muzikály. Původní pražská inscenace muzikálového příběhu tajemného muže v kápi měla přes 700 repríz a zhlédlo ji bezmála půl milionu diváků. Premiéra se uskutečnila v listopadu roku 1996. Téhož měsíce vyšla alba Krysař I a Krysař II, jež byla oceněna Zlatou deskou. Divadlo Kalich přišlo s novým nastudováním v březnu 2002. Dnes má muzikál celkem na svém kontě více než 1000 repríz.

http://www.divadlokalich.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mha