27.01.2017 10:37

V Praze představili knihu Shakespearových převyprávěných her

V pražském Divadle Viola včera představili knihu Renáty Fučíkové "William Shakespeare 12 převyprávěných her v historických souvislostech". Publikaci s více než 400 originálními ilustracemi autorky pokřtila herečka Taťjana Medvecká, která v minulosti například hrála v Králi Learovi postavy Regan a Cordelie, a autor překladu Jiří Josek.

Dvanáct nejznámějších her Shakespeara převyprávěla ilustrátorka a autorka knih pro děti Fučíková pro mladé čtenáře a jejich rodiče. "Shakespearovy hry nás oslovují především tím, že vyprávějí strhující příběhy," píše Fučíková v úvodu knihy. "Jsou zrcadlem lidských vášní, proher i vítězství. Shakespeare ve svých hrách jen málokdy použil původní zápletku, většinou se opíral o zprostředkovaná vyprávění, o záznamy z kronik, nebo dokonce o cizí díla. Mistrovsky je však pospojoval, doplnil o nové podrobnosti a scény proložil zásadními monology," dodala.
Autorka nezkoumá Shakespearův život ani autorství všech jeho her. Podává však obraz Shakespearovy doby. Hry převyprávěla tak, aby oslovily především starší školní děti. Kvůli nim hry doplnila o krátká vyprávění o životě v Shakespearově době. Čtenáři se dozvědí o královnách a králích, o šermířích i chůvách, o válkách, popravách, výchově, zábavě, o zámořských výpravách i o nemocech.

Jádro knihy tvoří převyprávění Shakespearových nejznámějších her, které autorka uspořádala podle data vzniku. Knihu otevírají rané hry Zkrocení zlé ženy a Romeo a Julie. Následuje série komedií psaných na zakázku: Sen čarovné noci, Mnoho povyku pro nic, Jak se vám líbí a Benátský kupec. Tragédii Hamlet napsal Shakespeare po smrti svého syna. Následuje Večer tříkrálový a poté truchlohry Othello, Macbeth a Král Lear. Poslední hrou výběru je báchorka z tajemného ostrova nazvaná Bouře. Shakespeare se v ní loučí s divadlem i se svým pozemským bytím.
Výpravná publikace je první z nové ediční řady Vyšehradu Největší dramatici. Následovat by měli Jean-Baptiste Poquelin (Moliére) a Anton Pavlovič Čechov.

shakespeare_kniha_1_web1Shakespeare
Dvanáct převyprávěných her v historických souvislostech
Autor: Fučíková Renáta
Ediční řada Největší dramatici, 1. svazek
Převyprávěla, úvodem a tematickými exkurzy doplnila a ilustrovala Renata FučíkováVydáno: 14. 11. 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 208
EAN: 9788074297403

Ukázka z knihy: http://www.ivysehrad.cz/userfiles/file/ukazky/ab70e37a.pdf

Autor článku: ČTK: jir, jw