16.01.2023 11:33

V Praze vystoupí ruský klaun a performer Slava Polunin

Ruský klaun a performer Slava Polunin vystoupí od 1. do 5. března v pražském Divadle Hybernia po boku Vandy Hybnerové v programu s názvem Slava's Snowshow. Základ tohoto vystoupení vznikl již před 30 lety a jeho pravidelné obměny viděly miliony diváků po celém světě. Polunin, který žil na konci 90. let téměř půl roku v Praze, dlouhá léta spolupracoval s otcem Hybnerové, českým mimem Borisem Hybnerem. ČTK o tom za organizátory informovala Eva Polívková.

„Divák se může těšit na show plnou klaunství, ve které se objeví největší kapacity klaunství a cirkusáctví. Představení plné chaosu, hýření a okouzlení, kdy se staří i mladí mohou ze svého běžného života alespoň na chvíli přenést do světa bláznovství. A to i díky interaktivnímu propojení," řekla Polívková.

S herečkou Hybnerovou vystoupil Polunin v Praze v představení Slava's Snowshow před třemi roky. „Toto představení jsem viděla v trochu jiné podobě asi před 32 lety. Hned jsem se chtěla vydat do klaunské školy v Leningradě, ale přijali mě na DAMU, tak jsem se rozhodla zůstat tady. Po tolika letech jsem se dočkala a postavila vedle Slavy na jeviště, je to splněný profesní sen," uvedla Hybnerová.

Poetická Slava's Snowshow získala mnoho mezinárodních ocenění včetně ceny Laurence Oliviera za nejlepší zábavný program, ceny Drama Desk či nominace na cenu Tony Award. Časopis Variety napsal, že Snowshow Slavy Polunina je pro klaunské představení tím, čím je Cirque du Soleil pro cirkus.

Její část promítá právě Cirque du Soleil při svém představení Alegria. „Nechtěl bych dělat nic, co by nepřineslo radost mně, mým přátelům a mému publiku. Tak jsem si podle toho zařídil celý svůj život a nastavil tak i svůj tým. Oslava života se tak stala mou každodenní náplní," konstatoval Polunin.

Dvaasedmdesátiletý Polunin patří mezi nejslavnější žijící klauny. Je průkopníkem pantomimy, moderních klaunských a pouličních představení v Rusku. V roce 1997 přinesl svůj charakteristický styl do Londýna a od té doby jezdí po celém světě. V Česku má Polunin vedle rodiny Hybnerových řadu dalších přátel. Dobře se zná například s hercem Boleslavem Polívkou.

Autor článku: ČTK: jir, rdo