10.10.2017 12:56

V připravované inscenaci Teror bude publikum hlasovat o vině obžalovaného

Tíhu soudního rozhodování pocítí publikum v Národním divadle Brno. V inscenaci Teror nechají divadelníci hlasovat diváky o vině či nevině vojenského pilota, který sestřelil unesené civilní letadlo namířené na stadion plný lidí. Své hlasy lidé vloží do misek vah v rukou sochy Spravedlnosti. Divadelníci mají připravené dva alternativní konce.

Podle režiséra Martina Glasera hra nastoluje zásadní otázky po hodnotě jednoho lidského života nebo po smyslu hrdinství. Zároveň navozuje řadu dilemat, například mezi idealismem či pragmatismem.

„Hra je dokonalá v tom, že otázku nasvítí skutečně z 360 prostorových stupňů, na pomyslnou váhu Pro nanese stejně tolik argumentů jako na váhu Proti," řekl dnes novinářům Glaser.

Autorem hry, která se dosud v Česku neuváděla, je německý autor Ferdinand von Schirach. Jeho text se stal mezinárodním divadelním hitem, uvedla dramaturgyně Lucie Němečková. V různých zemích má hra asi 80 nastudování, výsledky hlasování jsou dostupné na webu, kde se posléze objeví také názor brněnského publika.

Představení stojí na hereckých výkonech, režisér chce bez zbytečných efektů navodit atmosféru soudní síně. „Je to snad poprvé v životě, kdy dělám inscenaci, kde není ani tón hudby, je tam minimální svícení, plný důraz na hereckou práci," řekl Glaser.

Předsedu senátu ztvární Zdeněk Dvořák, obžalovaného Jan Grundman. Břímě obhajoby pozvedne Martin Siničák, proti němu se jako státní zástupkyně postaví Eva Novotná. Premiéra bude 13. října v Redutě, autor ovšem nedorazí. Píše román.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, hj