06.07.2021 09:48

V Roudnici nad Labem se bude konat osmý ročník benefičního festivalu studentského divadla OLDstars on the ROUD

O víkendu 9. – 11. 7. 2020 proběhne za zdmi bývalého augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem a v jeho okolí osmý ročník benefičního festivalu studentského divadla OLDstars on the ROUD, letos s podtitulem „Věřte nevěřte!“, neboť dnešní doba je nevyzpytatelná. Autorkou vizuálu je dvorní grafička festivalu Veronika Homolová, dlouholetá spolupracovnice skupiny OLDstars.

Podle aktuálních nařízení a vyhlídek nám vývoj epidemiologické situace umožňuje uspořádat festival v původním plánovaném rozsahu. Festival proběhne za dodržení všech zvýšených hygienických standardů a vládních opatření. Velká část programu je plánována pod širým nebem, interiérové prostory s omezenou kapacitou budou pravidelně desinfikovány. Desinfekce bude rovněž k dispozici divákům, kteří budou mít dostatek místa pro dodržování doporučených rozestupů.

„Diváci budou mít příležitost zhlédnout inscenace z repertoáru studentské umělecké skupiny OLDstars a jejich hostů. Těšit se můžete například na Spílání publiku Petera Handkeho, Sóska Sultkrumpli oblíbeného maďarského autora Zoltána Egressyho, Plešatá zpěvačka Eugenea Ionesca – představitele absurdního dramatu či Vladimír Matjaža Župančiće. Chybět nebude ani repríza úspěšné komedie Portugálie maďarského autora Zoltána Egressyho, Jess a Joe v režii Emmy Žežulové nebo drama Problém Zuzy Ferenczové,“ říká koordinátorka festivalu Elisa Speváková. Oskar Bábek pro letošní ročník připravil autorské čtení ve světové premiéře textu Konec léta ve Fryštátu. Mladá režisérka Emma Žežulová připravuje ve spolupráci s Anastázií Landovou openair adaptaci Máchova Máje. Z řad členů skupiny OLDstars se představí jako režisér Prokop Košař s inscenací Anna 11. března Palomy Pedrero či Jan Šípal s projektem Vzleklí psi a s inscenací Nevim Petra Štěpánka.
V reakci na předpokládaná opatření připravujeme i blok online představení, které si diváci pustí ze svých mobilních přístrojů v areálu klášterní zahrady s dodržením bezpečných rozestupů. Online nabídneme projekty Komora, Horory všedních dní, Bílá nemoc game, Virus Fuga nebo pohádkové čtení do sluchátek O princi Čekankovi. V Kině, které letos rozšíří festivalové lokace, pak uvedeme záznam inscenace Rečičky. Diváky potěší také inscenace absolventů OLDstars z řad profesionálních divadelníků. Matyáš Řezníček jako režisér nastudoval další text – Plíce Duncana Macmillana (s absolventy oboru herectví na pražské DAMU a brněnské JAMU Petrem Jeřábkem a Eliškou Vocelovou). V premiéře uvedeme hru Joe Penhalla Láska a porozumění v podání Karolíny Vaňkové, Samuela Tomana a Tomáše Weissera ve scénografii Jakuba Cibuly.
Do Roudnice jako hosté na festival zavítají opakovaně divadelní uskupení Vanabí Litoměřice s inscenací Kočka a kanárek. Pro nejmladší diváky nabídneme pohádky divadla AndMar před cukrárnou Dortletka. Spolek Nefiltr přijede s psychologickým dramatem Zdravotní vycházka. Připraveny budou tradiční prohlídky gotického kláštera. V rámci OFF-programu budou moci diváci i herci v dopoledních hodinách procvičit své tělo v rámci festivalových rozcviček, odpočinout si v koutku deskových her či zajít na architektonickou procházku po Roudnici.

„Během festivalu bude návštěvníkům k dispozici bar či stánky občerstvení pod značkou Kaiser Franz, pivovaru Židovice a kavárny Alchymista. Divákům umožní nocleh stanové městečko přímo v zahradě kláštera s přístupem k pitné vodě, sprše a toaletám. Klášterní klub nabídne připojení k elektřině,“ informuje Jakub Brunclík, člen studentského produkčního týmu.

OLDstars on the ROUD je již tradičním projektem pražské studentské skupiny. OLDstars každý rok věnují výtěžek klášteru, který tak doposud získal na nové projekty a opravy přes 250 000 Kč, a kromě Klášterního klubu tak mohlo být založeno například i Ekocentrum Zvonice. V rámci své pražské aktivity pak OLDstars každoročně pořádají Festival studentských divadel v Celetné a provozují dva prostory, vršovický sklep HarOLD a bytové divadlo H2O v nedaleké Košické ulici.

Festival OLDstars on the ROUD 2021 byl podpořen Ministerstvem kultury – státní fond kultury. Osmý ročník proběhne pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Ing. Jana Schillera a rektorky Akademie múzických umění PhDr. Ingeborg Radok Žádné. Partnery festivalu jsou Kino Sokol a Cukrárna Dortletka. Stálými mediálními partnery umělecké skupiny OLDstars jsou servery i divadlo.cz a scena.cz. Děkujeme také SOŠ a SOU a Gymnáziu v Roudnici nad Labem a jejím ředitelům Ing. Richardu Červenému a Mgr. Petru Dobešovi za pomoc a podporu při organizaci festivalu.

I přes všechna bezpečnostní a hygienická opatření se festival OLDstars on the ROUD snaží dopřát divákovi co nejlepší kulturní zážitek a po měsících izolace se opět nadechnout. Bezpečnost herců a diváků je pro nás na prvním místě.

Vstupenky jsou dostupné v síti GoOut.cz.

Více informací na webu: www.oldstarsontheroud.cz

Autor článku: Klára Vaňkátová

V Roudnici nad Labem se bude konat osmý ročník benefičního festivalu studentského divadla OLDstars on the ROUD

Amatérské divadlo

21.03.2023

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník přehlídky Loutkářské jaro

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník Loutkářského jara. Nabídne šest loutkových představení určených především pro nejmenší děti. Pětice zúčastněných souborů se bude ucházet o možnost zúčastnit se Loutkářské Chrudimi.

21.03.2023

Festival PLÁCEK: divadelní platforma pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol v Brně

V Brně se v dubnu opět otevře pole pro komunitu studentů středních divadelních škol Festival PLÁCEK (Brno 20. 3. 2023) Už druhým rokem se Brně v jarním čase otevírá prostor Festivalu PLÁCEK, jako divadelní platformy pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol, letos s titulem Plácek.23 a tématem spawn jímž se tvůrci festivalu snaží zaměřit na enviromentální cítění, ve vztahu člověk (tvůrce) x prostor, jakožto místo které nás obklopuje, spoluutváří tak jako my utváříme jej.

15.03.2023

Jen do konce března je možné podávat přihlášky do dalšího ročníku stipendijní Akademie MenART pro mladé talenty

Akademie MenART již po šesté nabízí talentovaným žákům a studentům uměleckých škol a jejich pedagogům možnost spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény. Přihlášky pro nadcházející školní rok je možné podávat jen do 31. března. Program je pro žáky i jejich pedagogy zdarma na základě uděleného stipendia. V novém ročníku se do programu zapojilo šestnáct předních umělců z oblasti klasické hudby i hudby jiných žánrů, tanečního, divadelního
a výtvarného oboru, kteří budou po celý školní rok pracovat se studenty a jejich pedagogy.