13.04.2022 15:22

V Semaforu se uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod

V Divadle Semafor se dnes uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod. Hra s hudbou Ferdinanda Havlíka se odehrává se v carském Rusku roku 1917. Ve výpravném představení se v roli generála Šolomonova představí Jiří Suchý, který je režisérem hry a autorem libreta a písňových textů. Jeho ženu Varvaru představuje Jitka Molavcová. Politicky zabarvená inscenace měla premiéru 5. března 1992 a dočkala se 104 repríz. Autor se jej po více než 25 letech rozhodl předělat a doplnit.

„Premiéra Nižního Novgorodu byla už čtyřikrát odložená. Třikrát za to vděčíme coronavirovým omezením, po čtvrté (Vladimiru) Putinovi, který nás donutil dát starému muzikálu pár nových myšlenek a písniček. Snažíme se věřit, že pátý pokus vyjde. A že naše komedie o tom, proč k Říjnové revoluci nedošlo už v září, nýbrž až v listopadu, bude bavit naše vnímavé publikum další roky," sdělil ČTK divadelník, který loni 1. října oslavil 90. narozeniny.

Suchý se v únoru na poslední chvíli rozhodl změnit dlouho plánovanou premiéru novinky Nižní Novgorod vzhledem ke vpádu ruských jednotek na Ukrajinu. „Hra Nižní Novgorod je sice silně namířená proti bolševické revoluci v roce 1917, ale Rusko tam ještě za cara vyznívá velice kladně. Není tam intrikán, záporná postava. A já jsem najednou měl pocit, že by mohl v divácích vzniknout názor, že jsme kámoši Putina," vysvětlil Suchý Českému rozhlasu v pořadu Mozaika.

Herec, komik, textař, zpěvák, básník, hudebník, režisér, dramatik a výtvarník Suchý svým všestranným talentem výrazně ovlivnil tuzemskou kulturní scénu. Podílel se také vzniku řady filmů, k některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu či si v nich zahrál. Vyšla mu řada knih včetně dvacetisvazkové Encyklopedie, za kterou získal Cenu Jaroslava Seiferta. Je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné převzal medaili Za zásluhy od Václava Havla (1995), cenu Thálie za celoživotní dílo (2002) či Cenu ministerstva kultury (2006). Suchý s Jiřím Šlitrem v 60. letech tvořil jednu z nejoriginálnějších i nejpopulárnějších dvojic historie českého divadla.

https://www.semafor.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mha

V Semaforu se uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.