13.04.2022 15:22

V Semaforu se uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod

V Divadle Semafor se dnes uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod. Hra s hudbou Ferdinanda Havlíka se odehrává se v carském Rusku roku 1917. Ve výpravném představení se v roli generála Šolomonova představí Jiří Suchý, který je režisérem hry a autorem libreta a písňových textů. Jeho ženu Varvaru představuje Jitka Molavcová. Politicky zabarvená inscenace měla premiéru 5. března 1992 a dočkala se 104 repríz. Autor se jej po více než 25 letech rozhodl předělat a doplnit.

„Premiéra Nižního Novgorodu byla už čtyřikrát odložená. Třikrát za to vděčíme coronavirovým omezením, po čtvrté (Vladimiru) Putinovi, který nás donutil dát starému muzikálu pár nových myšlenek a písniček. Snažíme se věřit, že pátý pokus vyjde. A že naše komedie o tom, proč k Říjnové revoluci nedošlo už v září, nýbrž až v listopadu, bude bavit naše vnímavé publikum další roky," sdělil ČTK divadelník, který loni 1. října oslavil 90. narozeniny.

Suchý se v únoru na poslední chvíli rozhodl změnit dlouho plánovanou premiéru novinky Nižní Novgorod vzhledem ke vpádu ruských jednotek na Ukrajinu. „Hra Nižní Novgorod je sice silně namířená proti bolševické revoluci v roce 1917, ale Rusko tam ještě za cara vyznívá velice kladně. Není tam intrikán, záporná postava. A já jsem najednou měl pocit, že by mohl v divácích vzniknout názor, že jsme kámoši Putina," vysvětlil Suchý Českému rozhlasu v pořadu Mozaika.

Herec, komik, textař, zpěvák, básník, hudebník, režisér, dramatik a výtvarník Suchý svým všestranným talentem výrazně ovlivnil tuzemskou kulturní scénu. Podílel se také vzniku řady filmů, k některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu či si v nich zahrál. Vyšla mu řada knih včetně dvacetisvazkové Encyklopedie, za kterou získal Cenu Jaroslava Seiferta. Je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné převzal medaili Za zásluhy od Václava Havla (1995), cenu Thálie za celoživotní dílo (2002) či Cenu ministerstva kultury (2006). Suchý s Jiřím Šlitrem v 60. letech tvořil jednu z nejoriginálnějších i nejpopulárnějších dvojic historie českého divadla.

https://www.semafor.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mha

V Semaforu se uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod

Inscenace

30.03.2023

Sestřelit nebo nechat unesené letadlo svému osudu? Inscenace Teror v Moravském divadle řeší otázku legitimity protiprávního činu

Lze ospravedlnit obětování nevinných za cenu záchrany mnohonásobně více životů? Má člověk právo rozhodovat se sám za sebe, a tím rozhodnout i za ostatní? A existuje v tomto případě vůbec správné rozhodnutí? Činohra Moravského divadla uvede v premiéře interaktivní morální drama ze soudní síně s názvem Teror, které bude režírovat Petr Štindl.

30.03.2023

Česká televize a Český rozhlas připomenou 60. sezonu Divadla Viola

Jubilejní 60. sezona Divadla Viola, „nejmenšího velkého divadla v Praze“, je ozdobena hned několika dárky pro příznivce této legendární scény: Česká televize 3. dubna ve 20.15 na programu ČT art uvede záznam úspěšné inscenace z repertoáru Violy Commedia finita.  A jen o dva dny později, 5. dubna ve 20.00, Český rozhlas Vltava odvysílá Večer na téma…. Viola – naše láska.

29.03.2023

Norbert Lichý jako Alfred Hitchcock v Divadle Petra Bezruče

Poslední březnový den bude mít v Divadle Petra Bezruče premiéru autorská inscenace Štěpána Gajdoše s názvem Lekce Hitchcock. Hra inspirovaná setkáním dvou režisérů Alfreda Hitchcocka (Norbert Lichý) a Françoise Truffauta (Ondřej Brett) odhaluje zákulisí Hitchcockova přístupu k vyprávění příběhů a k práci s divákem, s jeho očekáváním, s napětím.