01.05.2017 14:29

V sobotu 29. dubna se slavil Mezinárodní den tance

V sobotu 29. dubna se slavil Mezinárodní den tance! Do akce, kterou koordinovala profesní taneční organizace Vize tance, se zapojilo 20 subjektů ze 14 českých a moravských měst. Návštěvníci akce zhlédli nespočet tanečních ukázek a vystoupení, tanečních filmů, zapojili se do desítek workshopů a diskuzí.

Opět jsme měli možnost připomenout si, jak skvělou součástí našeho života je tanec – to se projevilo i při tancování flashmobu, jehož choreografii si mohl každý nacvičit dopředu doma podle instruktážního videa. Stovky lidí tak učinily a s radostí si choreografii Jana Kodeta a Mathiase Deneux zatančily. V Praze účastníkům oslav nesebral radost z tance a pohybu ani déšť. Někteří zapojili do choreografie deštníky, ale nikdo si nenechal ujít příležitost zatančit si na živé vystoupení kapely Mydy Rabycad, která je autorem písně Just Dance, na níž se letos tančilo.

Jedinečnou atmosféru oslav Mezinárodního dne tance na náměstí Václava Havla v Praze streamoval hlavní mediální partner Česká televize. Nešlo však o jediné místo v Praze, kde se v sobotu tančilo. Několik set návštěvníků přilákal i program v Holešovicích před Výstavištěm a ve Veletržním paláci, ve Vnitroblocku nebo v experimentálním prostoru NoD. Pozornost upoutal i praktický workshop tanečně-pohybové metody a Feldenkrais metody se zaměřením na osoby trpící Parkinsonovou chorobou ve Studiu ALTA, který připravila Konzervatoř Duncan centre.

Další města, kde se Mezinárodní den tance slavil, nezaostávala za Prahou v bohatosti programu ani v počtu milovníků tance, kteří si zatančili již zmiňovaný flashmob. Ten měl nejvíc účastníků ve Valašském Meziříčí, kde si jej zatančili účastníci přehlídky tanečních oborů ZUŠ a tanečních skupin celého zlínského kraje.

„…Tanec komunikuje a rozšiřuje univerzální jazyk, plodí radost, krásu a pokrok v lidském vědění…“ zaznělo mimo jiné v poselství, které letos k Mezinárodnímu dni tance vydal Mezinárodní divadelní ústav. Z počtu účastníků oslav a jejich reakcí je jasné, že tato slova americké choreografky, tanečnice a inovátorky Trishy Brown jsou platná a výstižná.

Nezbývá než dodat, že Mezinárodní den tance v roce 2018 se bude slavit v neděli 29. dubna a pokud se do jeho oslav bude kdokoliv chtít jakkoliv zapojit stačí jen sledovat webové stránky www.danceday.cz a facebookové stránky Mezinárodního dne tance, určitě to bude stát opět za to!

Autor článku: Barbora Leskovjanová