22.03.2006 00:00

V sobotu budou v Praze vyhlášeni držitelé cen Thálie

Praha 22. března (ČTK) - Herečky Kateřina Holánová, Taťjana Medvecká, Simona Stašová a jejich kolegové Martin Huba, Ivan Řezáč a Ivan Trojan byli nominováni na ceny Thálie. Jména jejich držitelů včetně oceněných v dalších kategoriích vyhlásí Herecká asociace už v sobotu na večeru, který bude z Národního divadla v Praze vysílat Česká televize. Záštitu nad 13. ročníkem převzal ministr kultury Vítězslav Jandák. Moderátorem bude plzeňský dramatik, herec a režisér Antonín Procházka.

V oblasti opery byli nominováni Iveta Jiříková, Eva Urbanová, Tomáš Černý a Jurij Gorbunov. V baletu Ivona Jeličová, Tereza Podařilová, Zuzana Susová, Jan Fousek, Jiří Kodym a Martin Žák. Za operetu, muzikál a jiný hudebně-dramatický žánr mají naději Tereza Bebarová, Tereza Duchková, Jan Apolenář a Tomáš Šulaj.

"Do Prahy se vracím velice ráda, i když mám vždy pocit, že právě na české první scéně musím divákům nejvíce dokazovat. Doma se totiž vždy zpívá nejhůře - jsou tu největší kritici a znají mě nejdéle," řekla ČTK pěvkyně Eva Urbanová. Nominována byla za roli Kostelničky v inscenaci Janáčkovy opery Její pastorkyňa. "Tato role ve mně dřímá už dobré tři dny dopředu a další dva dny doznívá," dodala.

Za titulní roli v muzikálu Funny Girl na jevišti Divadla na Fidlovačce je "v naději" Tereza Bebarová. "Ta role je úžasná v tom, že je mi v něčem hodně podobná. Mám tak vlastně možnost vysvětlit i svůj postoj k životu, tak trochu i svoji cestu. Sděluji divákům i něco o sobě," řekla ČTK Bebarová.

Simona Stašová už více než rok hraje v Divadle v Řeznické tvrdou a neústupnou hlavní hrdinku v inscenaci nazvané Balada o smutné kavárně. "S těma šesti chlapama, které mám vedle sebe, jsme se dost sžili a chceme spolu dál pracovat. A to není málo," uvedla Stašová. Je ráda, že si této inscenace na komorní scéně někdo všiml.

Čtyři odborné poroty, v jejichž čele byli Jana Paterová, Eva Hermannová, Jiří Horák a Luboš Šterc, hodnotily mimořádné jevištní výkony v oblasti dramatických umění v inscenacích uvedených od 1. prosince 2004 do 30. listopadu 2005. Thálii mohou získat i cizinci; pokud ovšem svou roli nastudovali v původní inscenaci na území České republiky a stala se trvalým přínosem pro českou divadelní kulturu.

Nejvíce nominací - šest - dostali umělci za výkony vytvořené na scénách pražského Národního divadla. O jednu méně má Národní divadlo v Brně. Po jedné naději přisoudili členové porot dalším pěti pražským scénám (Divadlo v Řeznické, Švandovo divadlo, Dejvické divadlo, Divadlo na Fidlovačce, Hudební divadlo Karlín) a také Divadlu F. X. Šaldy z Liberce, Divadlu Josefa Kajetána Tyla z Plzně, Městskému divadlu z Brna a Slováckému divadlu z Uherského Hradiště.

Jiří Borovička hš

Autor článku: ČTK