02.11.2017 11:56

V sobotu startuje nejlákavější ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze!!!

V sobotu 4. listopadu odstartuje 8. ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze!!! Příznivci prken, která znamenají svět, se mohou těšit na výběr těch nejúspěšnějších a cenami ověnčených inscenací všech čtyř ostravských scén.

Hned první den bude mít pražské publikum na výběr ze čtyř představení. Dopoledne je určeno nejmladším divákům, pro které si Národní divadlo moravskoslezské od 11 a od 14 hodin v Divadle D21 přichystalo dětskou operku Zob, Zob, Zoban!!! s hravým podtitulem Vrať nám, ptáku, hastrmana, a to včetně krátkých workshopů. Ve 14 hodin se v Divadle v Celetné přihlásí o slovo rozpustilá psí slečna Dášeňka Divadla loutek Ostrava. Toto pohádkové divadlo pro milovní(č)ky psů je originální adaptací známé Čapkovy knížky.

Večer bude na programu první z her historické trilogie dramaturga Komorní scény Aréna Tomáše Vůjtka. Slyšení, příběh nacistického zločince Adolfa Eichmanna, který čeká na boha, aby mu vylíčil svou verzi holocaustu, bude k vidění od 19.30 v La Fabrice.  Vrcholem úvodního dne pak bude opera Hamlet ve Stavovském divadle v podání Národního divadla moravskoslezského.

Neděle bude ve znamení Smíření. Další část Vůjtkovy diváky i kritikou ceněné trilogie se zabývá odsunem Němců po druhé světové válce. Poslední titul je na programu v pondělí 6. listopadu. S nadějí, i bez ní vznikla podle knihy Josefy Slánské, vdovy po popraveném bývalém tajemníkovi KSČ, Rudolfu Slánském. Inscenace je reflexí hrůzných dějin českého komunismu a potažmo moderních dějin vůbec

V úterý 7. listopadu se v beznadějně vyprodaném Divadle v Celetné představí Divadlo Petra Bezruče s inscenací Fuksova Spalovače mrtvol v režii Jakuba Nvoty. Temně groteskní příběh z doby nastupujícího nacismu sleduje zhoubnou proměnu pana Kopfrkingla, malého člověka, kterého konečně začal někdo brát vážně. Proslavil jej skvělý film Juraje Herze s geniálním Rudolfem Hrušínským, kterého na jevišti vystřídal neméně skvělý Norbert Lichý.

Velkolepý závěr letošní Ostravy v Praze bude patřit ve středu 8. listopadu v Divadle Hybernia Edith a Marlene, hře Évy Pataki, kterou s Národním divadlem moravskoslezským nastudoval Janusz Klimsza. Atmosféru jedinečného představení umocní 30 členný živý orchestr souboru opereta muzikál Národního divadla moravskoslezského. Edith a Marlene je strhující hudební drama o životech dvou velkých osobností 20. století. Drobná Edith Piaf si podmanila Paříž, božské Marlene Dietrich se klaněl Hollywood, obě si získaly celý svět. Ve skutečnosti se tyto dvě ženy potkaly jen na pár chvil. Jedna dokázala svět uhranout svým herectvím, druhá dojmout nádherným zpěvem. Z jejich setkání i životních osudů vznikl příběh plný kontrastů, ženských emocí a nádherné hudby.

https://vpraze.ostrava.cz/

Autor článku: Lucie Čunderliková

V sobotu startuje nejlákavější ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze!!!

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.