16.03.2022 10:11

V Třebíči se bude po dvou letech konat postupová přehlídka loutkového divadla

Po dvouleté pauze způsobené pandemií covidu-19 se v Třebíči znovu uskuteční Loutkářské jaro. Postupová přehlídka loutkářských souborů se poprvé konala v roce 1967. Nyní Městské kulturní středisko připravuje 54. ročník. Zatím poslední byl v roce 2019, vyhrál ho soubor Loutkino Brno. Vítěz získá možnost účastnit se Loutkářské Chrudimi. ČTK to za MKS řekla Jaroslava Burketová. Akce se uskuteční 26. a 27. března.

„Poslední dva roky se přehlídka nekonala, termín je vždycky na konci března, takže jsme rušili už ročník 2020 a loni už to bylo úplně špatné," řekla Burketová.

O postup do celostátní soutěže Loutkářská Chrudim se bude na konci března v malém a velkém sále Národního domu ucházet několik souborů ze tří krajů. Pohádky jsou určeny dětem od tří let. Svoje loutkářské umění předvedou třebíčskému publiku spolky známé z předchozích ročníků - Loutkářský soubor Oblázek Krucemburk, Loutkové divadlo T. J. Sokol Uherské Hradiště, Loutkový soubor ZUŠ Kroměříž, Loutkové divadlo Kašpárek a T. J. Sokol Bzenec. Chybět nebude ani soubor Loutkino Brno, který v roce 2019 zvítězil s inscenací Rybář a velryba.

U zrodu třebíčské přehlídky určené amatérským souborům, které se věnují tvorbě pro děti, stál lékař Miloš Blaha (1921 - 2010). Už v roce 1959 založil v Třebíči divadelní soubor Zdravíčko. Věnoval se mu jako autor a režisér, sám také loutky vyráběl.

Pod jeho vedením se soubor sedmkrát účastnil Loutkářské Chrudimi, což je celostátní přehlídka loutkového divadla s programem pro děti i dospělé. Letošní 71. ročník je naplánovaný na 30. června až 6. července.

https://www.mkstrebic.cz/ostatni/trebicske-loutkarske-jaro/

Autor článku: ČTK: vkr, hj