01.08.2017 10:39

V zámeckém divadle ve Valticích zazní barokní opera Armide

V nedávno zrekonstruovaném zámeckém divadle ve Valticích na Břeclavsku zazní 24. a 25. srpna barokní opera Jeana-Baptisty Lullyho Armide. Scénické provedení díla připravuje mezinárodní tým umělců. Bude to česká premiéra inscenace, kterou poprvé uvedli v roce 2015 v Göttingenu v Německu.

Vedle mladých zahraničních pěveckých sólistů vystoupí český taneční soubor Hartig Ensemble a Projektový sbor z Göttingenu. „Doprovázet bude skvělý Göttingenský barokní orchestr, obsazený předními instrumentalisty, známými z mezinárodní scény autentické interpretace staré hudby," oznámil ČTK předseda České Händelovy společnosti Pavel Polka. Režisérem je Freimund Pankow, představení bude řídit mladý, ve Švýcarsku žijící německý dirigent Antonius Adamske.

Armide je opera o pěti dějstvích s prologem, premiéru měla v Paříži v roce 1686. Zpracovává téma z epické básně Torquata Tassa Osvobozený Jeruzalém, konkrétně pojednává o střetu arabské kouzelnice Armidy a křesťanského rytíře Rinalda.
Lullyho opery se v současnosti v Česku v ucelené podobě inscenují zřídka, nicméně jeho instrumentální i vokální hudba je často slyšet na koncertech a festivalech takzvané staré hudby. Studenti Pražské konzervatoře se letos utkali s Lullyho hudební tragédií Psyché. V roce 2012 Hudební festival Znojmo ozdobilo taneční představení na Lullyho hudbu.

https://www.zamek-valtice.cz/cs/akce/22313-jean-baptiste-lully-armide-lyricka-tragedie-v-divadle-zamku-valtice

Autor článku: ČTK: tmd, ktp