27.08.2018 11:20

Ve věku 91 let zemřel americký dramatik a scénárista Neil Simon

Ve věku 91 let dnes zemřel americký dramatik a scénárista Neil Simon, který za svůj život napsal tři desítky divadelních her, stejný počet scénářů a řady libret k muzikálům. Populární byl i u českých diváků, známé jsou například jeho scénáře k filmům Dobyvatel srdcí (1972), Zajatec 2. avenue (1975) či Vražda na večeři (1976). Simon zemřel v nemocnici na Manhattanu po komplikacích spojených se zápalem plic.

Neil Simon býval označován za nejúspěšnějšího a nejbohatšího současného amerického dramatika a jeho hry nebo filmy s jeho scénářem nastartovaly kariéru řady filmových i divadelních hvězd. Simon napsal tři desítky divadelních her, stejný počet scénářů a řady libret k muzikálům. Simonovy hry se vyznačují mistrně vystavěnou zápletkou s překvapivým závěrem, skvěle vykreslenými postavami a brilantními dialogy. Kritici ho označovali za komerčního dramatika v dobrém smyslu.

Marvin Neil Simon se narodil 4. července 1927 v newyorském Bronxu do židovské rodiny. V šestnácti vstoupil do armády. Po válce navštěvoval Newyorskou a Denverskou univerzitu, studia však nedokončil. Začínal jako poslíček v podatelně společnosti Warner Brothers, ale tuto práci brzy vyměnil za psaní skečů a později scénářů ke komediálním seriálům pro rozhlas a televizi. Začínal s bratrem Dannym, v průběhu 50. let se osamostatnil a vysloužil si i dvě nominace na prestižní televizní cenu Emmy.

Na Broadwayi se překvapivě prosadil hned na první pokus: jeho hra Come Blow Your Horn se dočkala 678 repríz a pod názvem Pojď si zařádit (1963) podle ní vznikl i hollywoodský film s Frankem Sinatrou v hlavní roli. Za muzikál Little Me (1961) obdržel první nominaci na divadelní cenu Tony (z celkem 17 nominací tři úspěšné) a definitivně se etabloval hitem sezony Bosé nohy v parku (1963). Následovala opět úspěšná filmová adaptace (1967) s ústřední dvojicí v podání Roberta Redforda a Jane Fondové.

Až do 80. let chrlil Simon jeden divadelní či muzikálový šlágr za druhým (například Podivný pár, Pokoj číslo 719, Vstupte!), téměř rok co rok. Jeho poslední divadelní hra Rande s duchem (Rose´s Dilemma) byla na Broadwayi uvedena v roce 2003.

Psaní se Simon věnoval především v Kalifornii. „Přijel jsem sem, abych psal. Pět dní v týdnu. Každý týden. Nikdy to nešlo snadno, opravdu. Nemůžu říct, že by jediná hra vznikala lehce," tvrdil Simon. Přestože se proslavil především komediemi, psal i vážnější kusy. Do temnějších zákoutí lidské duše se Simon vydal například v autobiografické trilogii Brighton Beach Memoirs, Biloxi Blues a Broadway Bound. První částí se slavnostně otevíralo v roce 1983 broadwayské divadlo Alvin, od té doby fungující pod názvem Neil Simon Theatre.

Simon měl na svém kontě také čtyři nominace na Oscara a v roce 1991 obdržel Pulitzerovu cenu za drama Ztraceno navěky (Lost in Yonkers). V roce 2006 získal Cenu Marka Twaina pro autory humoristických a satirických textů. Hold mu v minulosti vzdal třeba i herec Jack Lemmon: „Neil má schopnost psát postavy, které - i když jim fandíme - jsou vlastně záporné. Mají různé slabůstky, chybují. Ale jsou to lidské bytosti - ani úplně špatné, ani úplně dobré. Jako my."

Byl pětkrát ženatý se čtyřmi ženami. V roce 2004 podstoupil transplantaci ledviny. Dárcem ledviny byl jeho dlouholetý přítel a publicista Bill Evans. V posledních letech života Simon trpěl Alzheimerovou chorobou.

Autor článku: ČTK, foto převzato z: https://people.com/

Ve věku 91 let zemřel americký dramatik a scénárista Neil Simon

Zahraniční divadlo

14.01.2019

První NT Live roku ukáže Shakespeara, jakého jste ještě neviděli

Mladý režisér Joe Hill-Gibbins se s nejslavnějším dramatikem historie jménem Shakespeare nepáře. Sen noci svatojánské inscenoval v bahně a s krutým cynismem, scénu pro pro tragikomedii mravů Něco za něco zaplnil nafukovacími pannami. Nyní uzavřel krále Richarda II. už na začátku hry do kobky, kde se obvykle ocitne až na jejím konci. A nechal ho v podání jednoho z nejlepších žijících Shakespearovských herců Simona Russella Beala vzpomínat na události, kterého ho přivedly k pádu a ztrátě koruny.

08.01.2019

Divadlo Archa uvede dokumentární inscenaci drážďanského Státního divadla Akce Kámen

Divadlo Archa otevře svůj novoroční program uvedením dokumentární inscenace drážďanského Státního divadla Akce Kámen. Floriana Fischera, režiséra a autora, zaujaly příběhy falešných hranic mezi Československem a Německem, které československá Státní bezpečnost v roce 1948 budovala jako pasti na ty, kdo se pokoušeli o emigraci.

08.01.2019

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur. V příběhu slavné francouzské herečky z pařížské Comédie-Française v 18. století, která se zamilovala do válečného hrdiny Maurizia, excelují hvězdy současné opery Anna Netrebko a Piotr Bezcala.