01.09.2022 14:09

Velčovský chystá na Signal Festival v Praze instalaci z válkou zničených aut

Instalaci z opuštěných a rozbitých aut přivezených z válkou zasažené Ukrajiny připravuje pro letošní Signal Festival v Praze designér Maxim Velčovský. Desátý ročník světelných instalací a performancí uvede také třeba dílo digitálního umělce Refika Anadola vytvořené z městských dat Prahy přímo pro festival nebo reprízu jednoho z děl, které se objevilo na prvním ročníku akce a dodnes patří k nejoblíbenějším. Novinářům to dnes řekli pořadatelé akce, která se uskuteční od 13. do 16. října.

Pro zájemce jsou připravené dvě trasy, jedna z nich poprvé zavede návštěvníky festivalu do Vršovic. Festival nabídne celkem 15 instalací. Doplní jej také týdenní doprovodný program v Kunsthalle Praha, v Centru architektury a městského plánování (CAMP) nebo Galerii U Betlémské kaple.

"Signal je platforma, která reflektuje současné tendence v umění, designu a performace. Mluvili jsme s kurátory o tom, že by nebylo špatné dotknout se tématu strašné války, která je kousek od nás a kus téhle hrůzy přenést do centra Prahy," řekl dnes Velčovský. Uvedl, že se setkává s názory, které válku zpochybňují, proto se prý rozhodl do Prahy převézt "corpus delicti". "Automobily rozstřílené a zdevastované válkou dovážíme na Mariánské náměstí, kde budou působit jako světelné objekty a symbolicky svítit do Husovy ulice, na Mariánskou knihovnu, na instituce, kde se dělá politika nebo kulturní instituce," uvedl.

Největší zahraniční hvězdou je podle pořadatelů turecký umělec, designér a průkopník v oblasti umění, které pracuje s umělou inteligencí, Refik Anadol. V centru CAMP se bude promítat jeho dílo, k němuž použil obrovské množství dat o životě města. Dílo, na kterém se podílí kurátoři festivalu, bude vystaveno až do 6. listopadu.

"Desátý ročník je oslavou kreativity a umění, jsem proto nesmírně rád, že se k nám přidala řada významných pražských institucí, jako je Národní divadlo, Kunsthalle Praha, Vzlet nebo ČVUT, které první velké výročí oslaví s námi," řekl dnes ředitel Signal Festivalu Martin Pošta. Uvedl, že festival za dobu jeho existence navštívilo více než tři miliony lidí.

Ve spolupráci s Laternou magikou uvede Signal Festival inscenaci spojující videomapping a tanec. Režie představení LUNAtic se ujala choreografka a performerka Miřenka Čechová, která se nechala inspirovat tvorbou francouzské surrealistické básnířky Joyce Mansourové a české surrealistické básnířky Jany (Honzy) Krejcarové. Inscenace se odehraje v Kateřinské zahradě.

Většina programu je zdarma. Galerijní zóna zahrne šest míst, na ta je třeba zakoupit vstupenku Signal Plus, se kterou lze díla navštěvovat opakovaně.

www.signalfestival.com

Autor článku: ČTK: hrm, Fodo; Foto: Tomáš Slavík