21.04.2022 12:58

Venušiny dny 2022: Fatální feminní festival

Sedmý ročník festivalu Venušiny dny nabízí divákům od 1. do 5. května přehlídku současného ženského autorského umění. Festival už roku 2015 pořádá žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce. Venušiny dny boří stereotypy o tom, co to je "ženské umění", co ženy zajímá a o čem ženy tvoří. „Festival představuje hlavně autorky, ale je vhodný pro všechny diváky bez ohledu na pohlaví nebo gender,“ říká ředitelka festivalu, Barbora Šupová.

Venušiny dny startují prvního máje feministickým stand-upem Duo docentky: Člověk rovná se muž aneb Žena jako deviace. Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková se zaměřují na popularizaci výzkumu v oblasti genderu a sexuality. Jak souvisí Putin se sexuální výchovou a klitoris s objevováním Měsíce? Populární duo mohou po dlouhé době naživo vidět i pražští diváci!

Druhý květen ve znamení tance!

Soubor  MANUS Art Collective uvede pod názvem HOŘKOST vol.ll venkovní performance o povinnosti a břemenu vzájemné lásky – diváci jej mohou spatřit v Sadech Svatopluka Čecha, v 18 a 19 hod. Od 20 hodin bude už v divadle ve Švehlově koleji následovat premiéra šedesátiminutové taneční přednášky Beautiful Confusion Collective: BLACK DRESS, postavené na symbolice a univerzálnosti černých šatů. Zveme diváky na salonní výpravu za hranice binárního pojetí genderu. Oblékání není nikdy jednoduchý čin. Koncept a choreografie: Becka McFadden

3. května představí v české premiéře slovenské Divadlo NUDE inscenaci Cukrová vata, o konfrontaci žen s očekáváním společnosti. Na jedné straně stojí žena, která nemá děti a po třicítce hledá svoje místo bez pevných bodů v podobě partnera nebo kariéry. Jejím kontrastem je o dekádu starší žena, která nečekaně otěhotní a musí se vyrovnávat s mateřskou úlohou po čtyřicítce.

Highlight a šáteček

Pomyslný highlight festivalu jistě představuje koncert Marie Kieslowski, která zahraje 4. května v premiéře své sólové autorské tvorby písně pro právě rozpracované sólové album, které by mělo vyjít na podzim roku 2022. Jedinečným koncertem vrcholí také sbírka hygienických potřeb pro ženy bez domova věnovaný sdružení Jako doma, která se již deset let věnuje pomoci ženám v sociální tísni a ženám bez domova. Výtěžek z koncertu zpěvačka věnuje právě této organizaci.

Jako symbolický závěr přehlídky uvádíme 5. května Divadlo oProti: Zažehnutí aneb Blatnický Bajkonur. Autorská hra tří žen. Svéráz Slovenska a Slovácka se pojí v režisérce Daniele Evjákové: „Zpočátku je to hromada keců a cimbál a slivovica - občas se poodhalí nitro, ale to tělo.. to tělo.“ Jedna vesnická zkušebna jako útočiště, dvě studentky audiovizuální tvorby hledající a ztrácející.

Po dobu festivalu i po něm zveme k poslechu podcastu Liberté, égalité, maternité!

Jak vzdálená je Paříž od Prahy? 983 dní - rozdíl mezi českou a francouzskou mateřskou dovolenou. Skutečné ženy, skutečné zkušenosti, virtuální performance mezi dvěma metropolemi. Tvůrčí tým: Tereza Konrádová, Jitka Bažantová, Filip Novák

Součástí festivalu je i dobročinná Venušina sbírka hygienických potřeb pro ženy v nouzi.

Sbírka probíhá od 4. 4. do 5. 4. vždy mezi 19:00 a 20:00 v den, kdy se hraje ve Venuši představení. „Docházejí nám menstruační vložky, máme trvalý nedostatek inkontinenčních pomůcek. Je také velká poptávka po barvách na vlasy a deodorantech ve spreji,” říká Veronika Dudková z organizace Jako doma. Sbírka je zaměřena na hygienické potřeby, tedy šampony, sprchové gely, mýdla, prášky na praní, mycí prostředky, vlhčené ubrousky, menstruační vložky, inkontinenční pomůcky, volně prodejné léky (např. ibalgin, ibuprofen, endiaron), vitamíny, obvazy, deodoranty ve spreji, barvy na vlasy, krémy, ale i dekorativní kosmetiku a jiné hygienické přebytky.

Je možné věci nosit i přímo do komunitního centra Jako doma (Novákových 655) ve všední dny 10-18h nebo přispět na číslo účtu 2200262792/2010.

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/

Autor článku: Alena Julie Novotná

Venušiny dny 2022: Fatální feminní festival

Festivaly

28.03.2023

Festival Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží nabídne letos přes 50 představení

Krátce po premiéře na kamenné scéně uvede Divadlo Kalich také na své letní scéně 28. června komedii Norma Fostera Za dveřmi kanceláří v režii Jiřího Seydlera. V šesti propojených příbězích se vždy v několika rolích představí Tereza Kostková, Aleš Háma, Václav Kopta, Simona Vrbická a Jiří Vojta. Pátý ročník divadelního a hudebního festivalu Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží začne 26. června a v Mahlerových sadech potrvá do 6. září.

28.03.2023

Divadlo po francouzsku, festival Sněz tu žábu přiveze do Prahy už poosmé současnou frankofonní divadelní tvorbu

Současné francouzské divadlo, hudba a program pro děti. Osmý ročník festivalu Sněz tu žábu se po roční pauze uskuteční od 24. do 27. května v pražském Divadle NoD a opět představí v české premiéře několik současných divadelních her frankofonních autorů.

28.03.2023

Cirqueon připravuje kulturně-vzdělávací projekt Cirkus BASE

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus BASE. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky.