18.01.2018 14:12

Obnovená premiéra inscenace Don Juan aneb Strašlivé hodování v podání souboru Geisslers Hofcomoedianten

Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten se rozhodl, že je třeba to mezi námi děvčaty znovu prodrat. Proto připravuje obnovenou premiéru inscenace Don Juan aneb Strašlivé hodování. Juanovsky zlou folklórní hru na motivy východočeské loutkové hry XVIII. věku uvede soubor 5. 2. 2018 v pražské VILE Štvanice.

Don Juan – postava, která rezonuje téměř ve všech evropských kulturách (španělská, italská, francouzská, německá i česká). Co se však stane, když „donjuanství“ dorazí i do zapadlé vesnice někde ve východních Čechách, kde se sjíždějí bývalé kamarádky na svatbu jedné z nich? Dámská jízda po letech má svoje kouzlo i svoje úskalí, ale rozhodně je tam potřeba všechno „prodrat“!

Režisér inscenace a umělecký šéf souboru Petr Hašek si myslí, že inscenace má stále co říci: „Don Juan je v podstatě pandán k naší inscenaci Valdštejn. Valdštejn je hospodsko-šarvátkové politikum, pohled na svět a politiku očima mužů, Don Juan zase očima žen. Je to vlastně horor o tom, jak se dá manipulovat veřejným míněním, což je téma nadčasové, ale v současnosti a v naší zemi myslím velmi aktuální.“

Geisslers Hofcomoedianten, kteří se ve své dramaturgii inspirují barokem a prosazují nový barokně-divadelní styl, tentokrát sáhli po málo známém, velmi svérázném, neúplném a vůbec prvním dochovaném rukopisu východočeské anonymní loutkové hry z roku 1770 s názvem „Strassliwi hodowani nebo Don Jean, mordirz sweho pana bratra Dona Carlose v 3 dílích“. Výsledkem je donjuanovská stolní loutková hra s lidovými zpěvy, tanci, zvyklostmi a rčeními pro mladé, staré, citlivé i otrlé, slyšící i neslyšící, ale hlavně pro ženy!

Zažijte český folklór v evropském měřítku!

Don Juan aneb Strašlivé hodování
Juanovsky zlá folklórní hra
Donjuanovská stolní loutková hra s lidovými zpěvy, tanci, zvyklostmi a rčeními pro mladé, staré, citlivé i otrlé, slyšící i neslyšící, ale hlavně pro ženy

Režie: Petr Hašek
Sepsali: Geisslers Hofcomoedianten
Dramaturgická spolupráce: Otakar Faifr
Scéna: Geisslers Hofcomoedianten
Kostýmy: Kristýna Šrolová, Hana Stehlíková
Hudební aranžmá východočeských lidových písní a korepetice: Matija Solce
Hrají: Michaela Váňová, Marie Štípková, Ivana Machalová, Kristýna Matěj-Dámová, Václav Chalupa a Martin Bohadlo

Premiéra: 5. 6. 2011 v Městských divadlech pražských
Obnovená premiéra: 5. 2. 2018 ve VILE Štvanice
geisslers.cz/don-juan

Autor článku: Nicola Škvarová