18.01.2018 12:02

Vyberte nejlepší taneční výkony a choreografii na loňský rok

Internetový portál Opera Plus spustil už pátý ročník čtenářského hlasování o nejlepších tanečních výkonech a choreografii v uplynulém roce. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět má ale i celá řada nezávislých tvůrců. Vítěze, které svými hlasy vyberou čtenáři Opery Plus, vedení portálu vyhlásí a nejnovější Výroční ceny jim předá 25. února na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Východiskem pro hlasování čtenářů jsou i tentokrát širší nominace, o které se postarali redakcí oslovení taneční publicisté a další odborníci – Marcela Benoniová, Lucie Dercsényiová, Lucie Kocourková, Zdeněk Prokeš a Roman Vašek. Do výběru favoritů se tak dostaly tři desítky umělců ve třech kategoriích: ženský taneční výkon, mužský taneční výkon a choreografie. Do nominací byly zahrnuty výkony, resp. choreografie našich i zahraničních umělců v tuzemských inscenacích, které byly u nás prvně k vidění v loňském roce.

„Výroční ceny Opery Plus jsou - co se divadla týče - jedinými celorepublikovými diváckými cenami u nás. Na základě hlasování čtenářů je náš portál uděluje od roku 2013 v kategoriích taneční a operní,“ připomíná šéfredaktor Vít Dvořák. „Jejich prestiž mimo jiné potvrzuje každoroční masivní a stále stoupající zájem o hlasování.“ Nejnověji tak čtenáři na stránkách Opery Plus mohou svými hlasy rozhodnout o nejvýraznějších výkonech tanečníků a nejlepších choreografiích za rok 2017. Hlasovat je možné až do druhé poloviny února.

Mezi letošními favority jsou například první sólisté Baletu Národního divadla v Praze Nikola Márová, Alina Nanu, Michal Štípa a Ondřej Vinklát, sólistka baletního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Barbora Šulcová, dále Jarmila Hruškociová Dycková, Kristýna Miškolciová a Karel Audy z plzeňského baletu či Eriko Wakizono z Národního divadla Brno, Paul Oliver z olomouckého baletu nebo Alexandr Sadirov a Adam Sojka ze souboru Laterny magiky. Svými výkony též zaujala řada umělců působících bez stálého angažmá, například Fanny Barrouquére, Zuzana Herényiová nebo Václav Kuneš.

Šanci na ocenění za nejlepší choreografii, která byla u nás loni v premiéře k vidění, mají mimo jiné Miřenka Čechová a Petr Boháč za titul Konec – člověka. Doba z druhé ruky v provedení Spitfire Company na scéně Jatka78, Štěpán Pechar, Marek Svobodník a Ondřej Vinklát za projekt DekkaDancers Poslední večeře uvedený tamtéž, Lenka Vagnerová za Amazonky v La Fabrice Praha nebo kolektiv VerTeDance v čele s Petrou Tejnorovou za titul Pojďme na tanec!, premiérovaný na téže scéně. Do nominací se dostala i inscenace Národního divadla moravskoslezského v Ostravě All That Jazz, Rock, Blues tria choreografů Itzik Galili, Regina Hofmanová a Johan Inger. Mezi favority jsou i choreograf Libor Vaculík za Slečnu Julii v plzeňském baletu nebo Helena Kazárová za projekt Mozartiana v nastudování souborů Hartig Ensemble a Musica Florea na letní scéně HAMU.

Kompletní nominace jsou zveřejněny na portále Opera Plus. Vítězové čtenářského hlasování budou slavnostně vyhlášeni a Výroční ceny Opery Plus jim předány v neděli 25. února 2017 v 16 hodin na Nové scéně pražského Národního divadla v úvodu představení inscenace Vertigo v nastudování baletního souboru první scény.

Skleněné artefakty Výročních cen Opery Plus pocházejí ze sklárny v Lindavě. Mezi jejich dosavadními držiteli v oboru balet a jiný tanečně dramatický žánr jsou například tanečníci Daria Klimentová, Tereza Podařilová, Marta Drastíková, Ivona Jeličová, Alexandre Katsapov, Ondřej Vinklát nebo Matěj Šust a choreografové Petr Zuska, Libor Vaculík, Jan Kodet nebo Viliam Dočolomanský.

Hlasovat můžete ZDE

Autor článku: Vít Dvořák