01.05.2008 00:00

Vystoupení mladých tanečníků připomnělo jubileum Iva Váni Psoty

Praha 1. května (ČTK) - Osobnost a dílo tanečníka, choreografa, režiséra a pedagoga Iva Váni Psoty si  v den 100. výročí jeho narození připomněli účastníci slavnostního večera v pražském Divadle na Vinohradech. Mezi účinkujícími byli žáci 1. soukromé taneční konzervatoře v Praze a Mladého baletu Praha, kteří se představili v baletu na hudbu Fryderyka Chopina Les Sylphides (Chopiniana) v choreografii Michaila Fokina. Baletní gala pak patřilo hostům z Brna, Hamburku, Mannheimu, Ostravy a Vídně. 

Osobnost proslulého tanečníka a choreografa přiblížila v úvodu večera ředitelka 1. soukromé taneční konzervatoře v Praze Jitka Tázlarová. Právě pod duchovním vlivem Iva Váni Psoty ji v roce 1993 založila. 

"Jeho umělecké a morální hodnoty jsou pro nás trvalým vzorem," řekla Tázlarová ČTK. Upozornila, že nedílnou součástí a pro studenty důležitou složkou studia je mimoškolní umělecká činnost. Za poměrně krátkou dobu existence školy tak mají pedagogové a studenti na kontě řadu celovečerních tanečních koncertů a baletních představení, ve kterých se hlásí vedle tradiční a současné tvorby především k citovému romantickému stylu.

"Nejnadanější a nejpilnější studenti se zúčastňují mezinárodních baletních soutěží v Lausanne, Vídni a Brně, odkud si odvezli řadu ocenění," dodala. Vedle tradičních baletních děl studenti připravují i variace a pas de deux z pokladnice repertoáru světových baletů, původní choreografie moderního tance, scénické lidové tance i tance historické. 

Ivo Váňa Psota, přezdívaný "Mozart baletu", působil ve 40. letech 20. století v baletu Metropolitní opery v New Yorku, léta vedl Original Ballet Russe. Po návratu domů dovedl brněnský baletní soubor k vrcholné úrovni, jeho taneční škola vychovala řadu osobností poválečného období. 

Tanec měl prý v genech, neboť jeho matka byla sólovou tanečnicí. Z Kyjeva, kde se narodil, se rodina odstěhovala do Petrohradu, pak se vrátili do Přerova. V Praze Ivo absolvoval baletní školu a v roce 1926 odešel do Brna, kde se stal šéfem baletu brněnského divadla. 

V době německé okupace Psota opustil vlast a přijal angažmá v newyorské Metropolitní opeře. V roce 1942 přešel znovu k Ballet Russe a vyjel s ním na turné po americkém kontinentu. Soubor tehdy s úspěchem strávil dlouhý čas v Latinské Americe, kde se Psota při vytváření původních choreografií inspiroval folklorními jihoamerickými náměty. V roce 1951 začal externě vyučovat akademický a novodobý tanec a choreografii v Bratislavě. Zemřel 16. února 1952 po záchvatu mozkové mrtvice. 

Jiří Borovička rot

Autor článku: ČTK