30.10.2017 10:50

Vzniká opera o soukromém i tvůrčím životě Boženy Němcové

Komorní operu inspirovanou soukromým i tvůrčím životem spisovatelky Boženy Němcové připravuje brněnský soubor Ensemble Opera Diversa. Pod titulem Jsem kněžna bláznů bude mít premiéru 17. listopadu v Redutě. Libreto sepsala dokumentaristka Olga Sommerová a hudbu složila skladatelka Lenka Nota, oznámila ČTK za pořadatele Magdalena Dostálová.

„Přála bych si, aby opera upozornila na mnohdy velmi zjednodušený pohled na mimořádnou a složitou osobnost Boženy Němcové," uvedla skladatelka.
„Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu," uvedla Sommerová. Autorka se při psaní inspirovala básněmi Františka Halase, Vladimíra Holana a Františka Pavlíčka.

Hudební složka bude zastoupená orchestrem Ensemble Opera Diversa. V hlavní roli spisovatelky Němcové se představí mladá pěvkyně Jarmila Balážová. Mluvenou roli jejího muže dostal herec Lukáš Rieger.
Kromě estetického rozměru má opera díky libretu založeném na studiu pramenů a korespondencí přesah i literárně-historický, uvedla Dostálová. Komorní opera je zároveň prvním počinem z dramaturgického cyklu Žena v hlavní úloze.

Olga Sommerová natočila 125 filmů, za které získala čtyřicet cen na domácích a zahraničních filmových festivalech. Ve svých filmech se zabývá mimo sociální témata i významnými osobnostmi, feminismem a nedávnou českou historií.

http://www.operadiversa.cz/

Autor článku: ČTK: sla, tmd, kš