25.02.2022 12:21

Za měsíc začíná 8. ročník divadelního a tanečního Bazaar Festivalu

Po dvou letech ovlivněných covidem-19 se taneční a divadelní Bazaar Festival vrací ke svému původnímu jarnímu termínu. Osmý ročník festivalu, kde se setkávají inovativní tvůrci ze střední a východní Evropy společně s publikem, se uskuteční ve dnech 24.–27. března na různých místech Prahy. Program je zveřejněn, předprodej vstupenek spuštěn! Pojďte se na to podívat!

S přicházejícím jarem se probouzí příroda a probouzí se také Bazaar Festival ve svém tradičním březnovém termínu. A nese téma “MIGRACE: ptáků, máku a planktonu”. Navazuje tak výrazně na téma předchozího ročníku (Jsme krajina), se kterým ho spojuje zájem o ekologii či stav naší planety. A zároveň jsme letos především v pohybu. Nejen tancem samotným, ale i v inspiraci, která hýbe společností, umělci i diváky.

“Všechno v přírodě je v pohybu. My jako lidské bytosti cíleně vytváříme sítě, prostřednictvím kterých přesouváme produkty přírody z jednoho místa Země na druhé. Náš program poukazuje na to, že tyto pohyby stojí za zmapování a vyprávění. Každý příběh je unikátní. A my zveme diváky, aby s námi vytvořili další příběh, který si možná jednou někdo bude vyprávět. Věříme, že se po dvou letech vracíme s Bazaarem tam, kde jsme v březnu 2019 nedobrovolně nabrali trochu jiný směr a nemohli se s diváky setkávat tolik, kolik bychom si přáli,” říká umělecký ředitel festivalu, Ewan McLaren.

A na co se mohou návštěvníci v rámci letošního ročníku těšit?

Festival zahájí 24. března v PONCI rumunský tvůrce Sergiu Matis se svým performativním snem Extinction Room (Hopeless.), ve kterém příběhy, hudba a tanec vedou diváka do zvukové krajiny vyhynulých druhů ptáků. Nechte se okouzlit jednotlivými fragmenty, tóny a pohyby. Druhým tahounem festivalu je slovinská performerka, básnířka, spisovatelka, a velmi zdatná vypravěčka, Neja Tomšič. Její The Opium Clippers je čajovou seancí a plavbou, skrze kterou se linou přes oceány velké příběhy 18. a 19. století.

Chybět nebude ani srdce festivalu, kterým je již od jeho počátku Sobotní Bazaar. Diváci mají příležitost zhlédnout (a následně i diskutovat) ukázky právě vznikajících děl tanečních i divadelních umělců a umělkyň působících ve střední Evropě. Jedná se o přímý a aktuální dialog s právě vznikajícím uměním, které se ještě s divákem v mnoha případech nesetkalo.

Po roce se do PONCE vrátí také maďarská tanečnice a choreografka Zsuzsa Rózsavölgyi s pohybovým experimentem nazvaným Old Pond, prostřednictvím kterého zkoumá spolubytí v kolonii a změny, které ovlivňují nás i naše prostředí neustálým pohybem a změnami.

Tečku za festivalem udělá ras Spielraum & Collective Waves, s jejich work-in-progress Under The Surface. Aktuální a palčivé téma povrchových uhelných dolů a jejich dopadu na naše životní prostředí. Díky rozmanitosti tanečního kolektivu přichází tvůrci s rozmanitým pohledem na problematiku, která svírá svou společnost ve všech koutech světa.

Přijďte 8. ročník festivalu rozhýbat a oslavit s námi! Kompletní program i vstupenky najdete na www.bazaarfestival.cz. Divadlo žije!

Autor článku: Míša Sikorová

Za měsíc začíná 8. ročník divadelního a tanečního Bazaar Festivalu