30.03.2023 08:47

Začíná 29. ročník festivalu Česká taneční platforma

Odpoledními představeními v několika pražských divadlech začne dnes 29. ročník České taneční platformy. Návštěvníkům do 2. dubna nabídne desítku děl, která odborníci vybrali z nejnovější tuzemské produkce pohybového divadla a současného tance. V trendech letošního roku je podle nich patrná mezinárodní spolupráce, v níž se osobnosti současné taneční scény přirozeně pohybují, a také zapojení textu.

Do letošního ročníku se přihlásilo 34 děl. Některá z vybraných děl reflektují válečnou situaci na Ukrajině prostřednictvím umělců, kteří do ČR uprchli. Ani mnohé další projekty nezůstávají ryze české, působí v nich umělci z Maďarska, Slovenska, Francie, Německa či Itálie.

První dnešní představení jsou inscenace Thin Skin performerky, choreografky, dramaturgyně a režisérky Elišky Brtnické, které se odehraje v centru DOX, a představení Jazmíny Piktorové a Sabiny Bočkové Mikrosvěty v divadle Alfred ve dvoře, obě začínají v 15:00. V díle Thin Skin se tvůrci zaměřili na hrazdu jako na kinetickou a akční sochu. Hrazdu, tradiční akrobatickou pomůcku, rozebrali a nahradili ji jen tenkou tyčí. Tím vytvořili nejen estetický objekt, ale také si tím vytvořili nové podmínky nestability, na něž se musí adaptovat.

Inscenace Mikrosvěty je určena i pro děti od čtyř let a prostřednictvím mikropohybů, těla a hry s malými objekty zaostřuje pozornost na maličkosti, které často nejsou na první pohled vidět. Hravá a poetická inscenace prozkoumává křehkost lidské existence.

Česká taneční platforma také znamená pro český tanec jednu z bran do světa. Vedle hlavního programu nabízí formát Artist Trips, v němž mají umělci možnost připravit umělecké procházky pro zahraniční hosty. Ostatní přihlášení pak mají možnost zúčastnit se skupinových setkání se zahraničními promotéry a publikem v rámci Meet the Artists a Discussions & Brunch.

V třídenním hlavním programu uvidí diváci devět děl, jejichž autory jsou Eva Urbanová, Cirk La Putyka, Jazmína Piktorová & Sabina Bočková, Viktor Černický, Marie Gourdainová & Felix Baumann, trojice Adrienn Hód, Martina Hajdyla a Soňa Ferienčíková, Barbora Janáková, Eliška Brtnická a ukrajinská tanečnice, choreografka a pedagožka Yana Reutova.

https://tanecniplatforma.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot, foto: Cirk La Putyka - Boom vol. 2, převzato z: https://tanecniplatforma.cz/