07.11.2022 13:38

Začíná festival Opera Schrattenbach 2022

Během deseti večerů 17. ročníku hudebního festivalu Opera Schrattenbach, který se koná od 7. listopadu do 8. prosince 2022 v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci, představí přední interpreti ze Slovinska, Velké Británie a České republiky pět operních inscenací, čtyři koncertní programy a projekci tvůrčí fotografie s hudebním doprovodem.

Letošní ročník nese podtitul reSTART a je ve znamení životního jubilea Tomáše Hanzlíka, zakladatele festivalu Opera Schrattenbach, hudebního skladatele a uměleckého vedoucího Ensemble Damian. V rámci retrospektivy zazní dvě Hanzlíkovy oceněné opery Voda a vzduch (23.11.) a L´Arianna (10.11.), kterou komponoval společně s Vítem Zouharem. Pod názvem Aristomene Messenio (21. 11.) se skrývají ukázky z nerealizovaných operních projektů z posledních dvou let. Koncertní řada letošního ročníku festivalu přinesedále souborná provedení Hanzlíkových klavírních trií (7. 11.) v interpretaci Petry Matějové, kladívkový klavír, Jana Hádka, housle a Heleny Matyášové, violoncello. Soubor Barocco Sempre Giovanne provede souborně Hanzlíkova concerta grossa (8.11.).

Festival Opera Schrattenbach představí v Olomouci dvě další operní novinky. V české premiéře provede Slovenian Chamber Music Theatre,  pěvkyně Katja Konvalinka a performerka Sanja Neškovič Preškin, společně s autory Davidem Ryanem, Vítem Zouharem a Roccem operní projekt I-ME (8.12.), který je pokračováním operní série ECHO-Metamorphoses. Další operou roku 2022, která zazní na festivalu je Sara´smile. V režii slovinského režiséra Rocc a s videem Lukáše Medka ji provedou její autoři Sára Medková, Ivo Medek a Vít Zouhar.

Konstantou koncertní řady festivalu Opera Schrattenbach je vystoupení souboru MoENS (16.11.), který letos přiveze skladby Miroslava Pudláka, Kamila Doležala, Hanuše Bartoně, Michala Nejtka a Jiřího Lukeše. Skladby pro soprán, flétnu a klavír, mj. připomínající 100. výročí narození skladatele Ilji Hurníka, představí soubor Cantores virtuosi, který tvoří sopranistka Markéta Israel Večeřová, pianista Martin Smutný a flétnista Vít Janečka. Obě festivalové řady, operní a koncertní, znovu i letos propojí Jan Flaška se svou projekcí vrcholů současné tvůrčí fotografie, nazvaná Fotojatka (25.11.).

Festival pořádá Tvůrčí centrum Olomouc, z. s., ve spolupráci s Ensemble Damian, z. s., a Katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury ČR. Vstup na všechny produkce festivalu je volný.

Opera Schrattenbach

 

Autor článku: Vít Zouhar